Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Надання поворотної/безповоротної фіндопомоги та застосування спрощеної системи – ДПС

Роз’яснення

01.07.2024 32 0 0

Чи може ЮО – платник ЄП третьої групи застосовувати спрощену систему оподаткування при наданні поворотної та безповоротної фінансової допомоги іншим ЮО? 

Згідно з пп. 14.1.257 Податкового кодексу (далі – ПК) фінансова допомога – фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. 

Безповоротна фінансова допомога – це: 

  • сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; 
  • сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; 
  • сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; 
  • основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних). 

Поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення. 

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у гл. 1 розд. ХІV «Спеціальні податкові режими» ПК. 

Відповідно до п. 291.2 ПК cпрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ПК, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл. 1 розд. ХІV «Спеціальні податкові режими» ПК, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. 

Пунктом 291.5 ПК визначені види діяльності, за умови здійснення яких юридичні особи не можуть бути платниками єдиного податку, зокрема третьої групи. 

Так, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом від 18.11.2021 № 1909-ІХ «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПК (пп. 6 пп. 291.5.1 ПК). 

Разом з тим, відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПК доходом юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПК. 

До складу доходу платника єдиного податку третьої групи, не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів (пп. 3 п. 292.11 ПК). 

Однак, відповідно до Національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності», затвердженого наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457, надання фінансової допомоги належить до коду 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення». 

Отже, платник податку, який здійснює діяльність за кодом 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення» не може застосовувати спрощену систему оподаткування. 

Враховуючи зазначене, діяльність юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи з надання безповоротної та поворотної фінансової допомоги іншим юридичним особам на постійній основі може розглядатися як надання фінансових послуг. 

При цьому п. 5 пп. 298.2.3 ПК передбачено, що платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПК, зокрема, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. 

До доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, ставка єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюється у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ПК (п. 293.5 ПК). 

ЗІР, категорія 108.01


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали