Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Надання та повернення фіндопомоги підприємцем

11.10.2018 5586 3 3Фізична особа - приватний підприємець (ФОП) надає поворотну фінансову допомогу юридичній особі. Чи потрібно і як її відобразити у ф. № 1ДФ? Якщо ФОП припинив діяльність, як йому повернути таку фінансову допомогу?

У нашому випадку фінансову допомогу підприємству надавав підприємець, фізична особа - суб’єкт господарської діяльності, а повернути її потрібно «звичайній» фізичній особі. 

Кошти від підприємця до підприємства передавалися за договором позики, укладеним відповідно до ст. 1046 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ). Нею встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Відтак у позичальника за договором позики виникає зобов'язання повернути фізичній особі - підприємцю позичені кошти. 

Зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом (ст. 598 ЦКУ). І далі у главі 50 ЦКУ визначено такі підстави для припинення зобов’язання:

  • виконання, проведене належним чином (ст. 599 ЦКУ);
  • передання боржником кредиторові відступного (ст. 600 ЦКУ);
  • зарахування зустрічних однорідних вимог (ст. 601 ЦКУ);
  • за домовленістю сторін (ст. 604 ЦКУ);
  • заміною первісного зобов'язання новим зобов'язанням (ст. 604 ЦКУ);
  • прощення боргу (ст. 605 ЦКУ);
  • поєднання боржника та кредитора в одній особі (ст. 606 ЦКУ);
  • неможливість виконання у зв'язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає (ст. 607 ЦКУ);
  • смерть фізичної особи(ст. 608 ЦКУ);
  • ліквідація юридичної особи (ст. 609 ЦКУ).

Набуття чи втрата фізичною особою статусу підприємця  - суб’єкта господарської діяльності вказує лише на те, що така фізична особа набуває чи втрачає право реалізовувати своє право на здійснення підприємницької діяльності та інші пов’язані з цим права як одне із багатьох прав, яким фізичні особи наділені нормами законодавства, а не всі права, притаманні фізичній особі. 
Припинення реєстрації фізичної особи як підприємця, на відміну від ліквідації юридичної особи, не є підставою для припинення зобов’язання за договором позики, а тому підприємство має повернути поворотну фінансову допомогу «звичайній» фізичній особі. Сторонам потрібно узгодити лише нові банківські реквізити для її повернення.

Відповідно до пп. 165.1.31 ПКУ отримана фізособою фінансова допомога і повернута фізособі фінансова допомога не оподатковуються ПДФО, що дослівно закріплено так: «до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку». В даному випадку не уточнюється, в якому статусі (підприємця чи «звичайному») перебуває фізична особа - позикодавець. Повернення поворотної фінансової допомоги фізичній особі відображається податковим агентом у ф. № 1ДФ з ознакою доходу «153». 

_______________________________

[1] На тему такого його «подвійного» статусу цікавим є роз’яснення Міністерства юстиції України від 14.01.2011 р., в якому на прикладі судових рішень та аналізу норм законодавства розкрито труднощі застосування норм законодавства у різних правовідносинах за участі підприємців.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 3

Кращі матеріали