Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Погашення заборгованості і касовий метод обліку ПДВ

13.01.2020 511 0 0

Підприємство – платник ПДВ здійснює постачання комунальних послуг і визначає податкові зобов’язання і податковий кредит із ПДВ касовим методом (за фактом отримання оплати). У підприємства є дебіторська заборгованість (споживачі комунальних послуг не розрахувалися за надані підприємством послуги) і кредиторська заборгованість перед постачальниками, які не застосовують касовий метод обліку ПДВ, а відображають податкові зобов’язання і податковий кредит за правилом першої події. Тобто на дату постачання товарів (послуг) такі постачальники оформили підприємству податкові накладні (далі – ПН). Погашення заборгованості як отримувачами послуг, так і підприємством перед постачальниками відбувається після закінчення 1 095 календарних днів (далі – к. д.) з моменту її виникнення.
Ця ситуація розглядається в Індивідуальній податковій консультації від 04.12.19 р. № 1699/6/99-00-07-03-02-15/ІПК.
Нагадаємо, що в разі застосування платником касового методу обліку ПДВ: 

  • податкові зобов’язання у такого платника виникають на дату отримання на поточний рахунок сум на оплату поставлених ним товарів (послуг); 
  • податковий кредит – на дату списання грошей із поточного рахунка для оплати отриманих ним товарів (послуг) (пп. 14.1.266 Податкового кодексу, далі – ПК).

Також слід пам’ятати, що підставою для відображення податкового кредиту є ПН, зареєстрована в ЄРПН. Причому строк, протягом якого платник ПДВ може відобразити податковий кредит за такою ПН, становить 1 095 к. д., що настають за датою її оформлення (п. 198.6 ПК). Це правило поширюється і на платників, які застосовують касовий метод обліку ПДВ.
Виходить, що в нашій ситуації на дату розрахунків із постачальниками підприємство втратило право на податковий кредит, оскільки з моменту оформлення такими постачальниками ПН минуло більше 1 095 к. д.
А ось при отриманні оплати від отримувачів послуг у постачальника таких послуг – незважаючи на те що з моменту їх постачання минуло більше 1 095 к. д. – виникають податкові зобов’язання. 
Хоча не виключено, що до моменту погашення заборгованості отримувачами послуг така заборгованість уже була списана постачальником як безнадійна. Тоді податкові зобов’язання відображати не потрібно. Адже в момент списання дебіторської заборгованості за поставленими, але не оплаченими послугами платник ПДВ мав нарахувати податкові зобов’язання (ЗІР, категорія 101.06). Тому якщо після списання заборгованості покупець її погашає, таку заборгованість не можна розглядати як плату за послуги. Така оплата, що запізнилася, по суті, є безповоротною фінансовою допомогою. 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали