Перелік підписантів замість картки зі зразками підписів: подробиці від НБУ
У листі від 06.05.19 р. № 57-0007/24014 Нацбанк роз’яснив банкам ряд питань щодо змін, унесених до Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492.
Нагадаємо, що замість картки зі зразками підписів тепер підприємства подають до банку Перелік осіб, які відповідно до законодавства України мають право розпоряджатися рахунком у банку (далі – Перелік). У Переліку може бути необмежена кількість осіб-підписантів (як пояснив НБУ, поняття першого і другого підпису більше немає).
Перелік може подаватися в довільній формі або за формою, запропонованою банком, якщо банк затвердив таку форму у своїх внутрішніх документах. Якщо Перелік подається в паперовій формі, то в ньому обов’язково повинні бути зазначені прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) розпорядників рахунка і мають стояти їх власноручні підписи. У разі змін або доповнень подається новий Перелік.
Перелік завіряється підписом керівника, також до нього слід додати документи, що підтверджують повноваження осіб. У листі не пояснюється, що це за документи. Можна припустити, що в Переліку все ж таки потрібно зазначати посади осіб-підписантів. Тоді логічно додати до нього, наприклад, накази про їх посадові повноваження, зокрема про повноваження на підписання платіжних документів.
Перелік і документи приймає відповідальна особа банку (може поставити позначку про прийняття). Особи, зазначені в Переліку, підлягають ідентифікації та верифікації (у чому це полягає – див. у п. 1 ч. 9 ст. 9 Закону від 14.10.14 р. № 1702-VII). Як правило, це означає відвідування банку з паспортом та ідентифікаційним кодом.
Важливий момент! Банки не можуть ускладнити процес відкриття рахунка внутрішніми інструкціями. Зокрема, не можуть вимагати нотаріального посвідчення Переліку.
Перелік не подають фізособи, у тому числі підприємці й особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Вони розпоряджаються своїм рахунком самі або можуть довірити це іншій особі. Для цього їм доведеться оформити довіреність і посвідчити її нотаріально.
Коментарі до матеріалу