Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відповідь Нацбанку щодо надання роз’яснень щодо питань обмеження готівкових розрахунків

Редакція

31.05.2018 2331 1 1

Національний банк України

<...>

Суть питання 1

Відповідно до п. 6 Положення № 148 суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами з фізичними особами - в розмірі до 50 000 (п'ятдесяти тисяч) гривень включно.

Підпунктом 5 п. 3 розд. І Положення № 148 визначено, що готівкові розрахунки - платежі готівкою суб'єктів господарювання та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) і іншого майна.

Питання 1

 Чи поширюється обмеження готівкових розрахунків в сумі 50 000 грн .:

на видачу коштів під звіт працівникові, який є представником підприємства і виступає від його імені, для розрахунків з контрагентами;

на повернення працівником в касу підприємства невитрачених підзвітних коштів;

на виплату зарплати працівникам підприємства.

Суть питання 2

Згідно з п. 6 Положення № 148 суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами

1) між собою - в розмірі до 10 000 (десяти тисяч) гривень включно;

2) з фізичними особами - в розмірі до 50 000 (п'ятдесяти тисяч) гривень включно.

Кількість суб'єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки готівкою, протягом дня не обмежується.

Питання 2

 Чи може підприємство видати з каси в один день поворотну фінансову допомогу кільком фізичним особам по 50 000 грн. кожному?

<...> Відповідно до пункту 6 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.17 р №148 (далі - Положення), суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою - в розмірі до 10 000 гривень включно;

2) з фізичними особами - в розмірі до 50 000 гривень включно.

Згідно з пунктами 6 і 7 розділу II Положення суб'єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами з фізичними особами в розмірі до 50 000 гривень.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» товаром є який-небудь предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема, цінні папери).

Статтею 3 Господарського кодексу України передбачено, що господарською діяльністю визнається діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт або надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Таким чином, встановлені Національним банком України вимоги поширюються на розрахунки з правомочності за участю суб'єктів господарювання, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, в тому числі на видачу і повернення коштів під звіт, фінансової допомоги , виплати, пов'язані з оплатою праці.

Платежі понад установлену граничну суму проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів в банк або небанківську фінансову установу для подальшого їх перекладу на поточні рахунки в банку.

Кількість суб'єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки готівкою, протягом дня не обмежується. Отже, підприємство може видавати через свою касу в один день поворотну фінансову допомогу кільком фізичним особам в розмірі до 50 000 гривень кожному.

Виплата зарплати готівкою в сумі більше 50 тис.грн

Обмеження готівкових розрахунків: нові роз'яснення Нацбанку

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали