Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи звільняється від ПДВ резидент Дія Сіті, який надає освітні послуги

Роз’яснення
02.07.2025

Чи потрібно резиденту Дія Сіті, платнику ПДВ, який надає освітні послуги та має намір скористатися пп. 197.1.33 Податкового кодексу, що передбачає звільнення від обкладення ПДВ операцій з постачання резидентами Дія Сіті освітніх послуг шляхом доступу до освітніх ресурсів у мережі «Інтернет», мати статус закладу освіти (підтверджений відповідною ліцензією на здійснення освітньої діяльності)?

Відповідно до п. 5.2 і 5.3 ст. 5 Податкового кодексу (далі – ПК) у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПК, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПК. Інші терміни, що застосовуються у ПК і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Резидент Дія Сіті – у значенні, визначеному Законом від 15.07.2021 № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667) (пп. 14.1.282 ПК) – це юридична особа, яка відповідно до цього Закону набула статусу резидента Дія Сіті та згідно з інформацією, що міститься у реєстрі Дія Сіті, перебуває у зазначеному статусі (ч. 11 п. 1 розд. І Закону № 1667).

Резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає всім вимогам Дія Сіті перелік яких наведено у ч. 1 ст. 5 розд. ІІ Закону № 1667, яка зокрема здійснює один або кілька видів діяльності, визначених ч. 4 цієї статті, що вказано у її статуті та/або відомостях про неї, що містяться у Єдиному державному реєстрі.

Види діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму Дія Сіті направлені на розвиток, зокрема цифрової інфраструктури, в тому числі інформаційних технологій, також це може бути освітня діяльність у галузі інформаційних технологій (ч. 4 ст. 5 розд. ІІ Закону № 1667).

Перелік юридичних осіб, які не можуть бути резидентом Дія Сіті наведено у ч. 2 ст. 5 розд. ІІ Закону № 1667.

Отже, вимоги для набуття статусу резидента Дія Сіті ґрунтуються, зокрема виходячи із видів діяльності суб’єкта господарювання, перелік яких визначено Законом № 1667.

Відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, регулюються Законом від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145).

Відповідно до п. 1 ст. 22 розд. ІІІ Закону № 2145 юридична особа набуває статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність.

Права та обов’язки закладу освіти, передбачені Законом № 2145 та іншими законами України, має також фізособа-підприємець або структурний підрозділ юрособи приватного чи публічного права, основним видом діяльності якого є освітня діяльність. Фізособа-підприємець або структурний підрозділ юридичної особи приватного чи публічного права, освітня діяльність якого перестає бути основним видом його діяльності, втрачає права і обов’язки, у тому числі права на пільги, передбачені законодавством для закладу освіти.

Освітня діяльність вважається основним видом діяльності, якщо надходження на цей вид діяльності та/або від цього виду діяльності перевищують половину загальних надходжень цієї юридичної особи (фізособи-підприємця).

Освітня діяльність провадиться на підставі ліцензії, що видається органом ліцензування відповідно до законодавства (п. 2 ст. 43 розд. V Закону № 2145).

Відповідно до пп. 197.1.33 ПК звільняються від оподаткування операції з постачання резидентами Дія Сіті шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі «Інтернет», у тому числі шляхом надання доступу до віртуальних класів, освітніх ресурсів, освітніх послуг у галузі інформаційних технологій, у тому числі послуг з надання вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти за такими спеціальностями, як комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, кібербезпека, наука про дані, а також послуг з надання інших видів освіти, а саме: навчання комп’ютерній грамоті (цифровій грамотності), що включає послуги з навчання цифровій грамотності, розробленню, модифікації, тестуванню та технічній підтримці програмного забезпечення, у тому числі комп’ютерних ігор, навчання бізнес-аналізу (для цілей розроблення, модифікації, тестування та технічної підтримки програмного забезпечення), побудові графічних інтерфейсів, організації процесів з контролю якості, системному адмініструванню, проектному менеджменту, розробленню документації (для цілей розроблення, модифікації, тестування та технічної підтримки програмного забезпечення).

Таким чином від обкладення ПДВ звільняються операції з постачання резидентами Дія Сіті з надання доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі «Інтернет», у тому числі послуг з надання вищої, фахової передвищої та професійно-технічної освіти за спеціальностями, перелік яких визначено у пп. 197.1.33 ПК.

Для застосування режиму звільнення від обкладення ПДВ, передбаченого пп. 197.1.33 ПК, платник податку – резидент Дія Сіті, який надає освітні послуги шляхом доступу до освітніх ресурсів у мережі «Інтернет» за спеціальностями, перелік яких визначено у пп. 197.1.33 ПК:

  • повинен мати ліценцію на надання освітніх послуг та бути закладом освіти, якщо послуги, які надаються резидентом Дія Сіті – платником ПДВ, підлягають ліцензуванню відповідно до законодавства (та можуть надаватись лише закладом освіти);
  • якщо освітні послуги, які надаються резидентом Дія Сіті, не підпадають під обов’язкове ліцензування, то, відповідно, ліценція на надання таких освітніх послуг не потрібна.

ЗІР, категорія 101.12

 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці
Передбачено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальність у разі порушення працівниками законодавства про охорону праці. Закон від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці» передбачає кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та матеріальну відповідальніст...
01.07.2025
Чи потрібна ФОП електронна трудова книжка
Електронна трудова книжка може спростити процедуру підтвердження стажу та нарахування пенсійних виплат. Більше за темою: Електронні та паперові трудові книжки: що краще обрати та як використовувати Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Зміни до законодавства про трудові відно...
01.07.2025
Чи припиняються трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання
Трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання не припиняються, а продовжуються з набувачем. Більше за темою: Правомірність продовження дії строкового трудового договору Чи можна достроково розірвати трудовий договір із практикантом? Зміни до законодавства про трудові відносини в ум...
Кращі матеріали