Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги (далі – МТД) регламентується постановою КМУ від 15.02.2002 № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі – Порядок № 153).
Відповідно до п. 2 Порядку № 153 виконавцем проєкту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або уповноваженою партнером з розвитку особою та забезпечує реалізацію проєкту (програми), у тому числі на платній основі; субпідрядником – будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з виконавцем або реципієнтом, забезпечує реалізацію проєкту (програми) в частині або в цілому та проводить процедури закупівлі за рахунок коштів МТД в рамках проєкту (програми).
Проєкти (програми) підлягають обов’язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України (п. 11, 12 Порядку № 153).
Для державної реєстрації проєктів (програм) реципієнт (реципієнти) та партнер по розвитку або уповноважена партнером по розвитку особа подають в Секретаріат КМУ в електронному та паперовому вигляді документи, вказані у п. 14 Порядку № 153.
Згідно з п. 18 Порядку № 153 одночасно з видачею реєстраційної картки проєкту (програми) робиться відповідний запис у реєстрі проєктів (програм) МТД та розміщується план закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються за кошти МТД (далі – план закупівлі), на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади (крім інформації, що становить комерційну таємницю).
Згідно з додатком 5 до Порядку № 153 у плані закупівлі до переліку не включаються товари, роботи і послуги, що придбаваються за кошти, залучені на умовах співфінансування з інших джерел, крім проектів (програм), партнером з розвитку за якими є Європейське співтовариство.
Пунктом 23 Порядку № 153 визначено, що виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов’язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20-го числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153.
Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК).
Пунктом 197.11 ПК передбачено звільнення від обкладення ПДВ, зокрема для операцій:
У разі дотримання умови для застосування режиму звільнення від оподаткування, встановленого міжнародною угодою, п. 197.11 ПК та Порядком № 153, операції з постачання платником товарів/послуг, зазначених у плані закупівлі проєкту МТД, виконавцю проєкту МТД або субпідряднику у межах граничної суми, передбаченої у плані закупівлі, звільнятимуться від обкладення ПДВ. Інформаційним підтвердженням придбання виконавцем проєкту МТД товарів/послуг, операції з постачання яких відповідно до п. 197.11 ПК звільняються від обкладення ПДВ, є подання ним додатка 8 до Порядку № 153. В договорі на таке постачання вартість таких товарів/послуг має бути вказана «Без ПДВ».
Водночас, враховуючи положення п. 197.11 ПК та Порядку № 153, звільнення від обкладення ПДВ застосовується до тієї частини операції, що фінансується за рахунок коштів МТД та надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Виключенням є постачання товарів, робіт і послуг за кошти, залучені на умовах співфінансування з інших джерел, у рамках проєктів (програм), партнером з розвитку за якими є Європейське співтовариство.
Частина операції з постачання обладнання (у т. ч. у межах реалізації проєкту МТД), які не фінансується за рахунок МТД, а оплачуються за рахунок інших джерел (власних коштів отримувача обладнання), не підлягає звільненню від обкладення ПДВ відповідно до п. 197.11 ПК та Порядку № 153 та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою (20 %) (крім проєктів (програм), партнером з розвитку за якими є Європейське співтовариство).
ЗІР, категорія 101.12
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm