Особливості відображення в обліку поруки
21.05.2018 2567 0 0
Щоб кредитор був упевнений, що позичальник виконає взяті на себе зобов’язання, доволі часто він вимагає від нього надати гарантію їх виконання. Найчастіше такою гарантією є поручительство. Оформляється така операція укладенням договору поруки. Як відобразити в обліку поручителя, боржника та кредитора поруку – далі.
Облік у поручителя
Після укладення договору поруки на суму поруки, яка вказана в договорі, поручитель резервує її за дебетом позабалансового рахунку 05 «Гарантії та забезпечення надані». Нагадаємо, що цей рахунок призначений для узагальнення інформації про наявність і рух виданих підприємством гарантій і забезпечень, виконання як власних зобов’язань, так і зобов’язань за платежами інших підприємств, зокрема за договорами поруки.
У разі погашення поручителем заборгованості перед кредитором через невиконання боржником взятих на себе зобов’язань, поручитель знімає суму з позабалансового рахунку 05 (відображають за кредитом).
Списують із позабалансового обліку суму поруки й у разі її припинення з інших підстав. Наприклад, у випадку припинення поруки, тобто коли боржник сам погасив заборгованість без участі поручителя.
У момент виконання зобов’язань за договором поруки поручитель не тільки знімає суму поруки з позабалансового рахунку 05, а й відображає утворення дебіторської заборгованості, що утворилася під час погашення суми боргу за дебетом субрахунку 377. За кредитом цього субрахунку поручитель буде показувати списання заборгованості у зв’язку з відшкодуванням боржником сплаченої поручителем суми.
Отже, у разі перерахування кредитору грошових коштів за договором поруки (погашення боргу боржника) у поручителя не виникає витрат. Відповідно й у разі отримання від нього відшкодування в нього не виникає дохід.
Водночас не потрібно забувати про саму послугу поруки. Так, якщо за надання такої послуги поручитель отримує винагороду, то таку операцію в обліку він має провести як надання звичайної послуги. На суму такої послуги він має визнати інший дохід вiд фінансових операцій, тобто відобразити його на кредиті субрахунку 733. Усі витрати, понесені на надання такої поруки (скажімо, комісію банку за перерахування обумовленої в договорі поруки суми), слід показати на субрахунку 952 «Інші фінансові витрати».
Якщо надається безоплатна порука, то доходу в поручителя не виникає. Водночас витрати, пов’язані з такою операцією, поручитель несе (суму комісії банку за перерахування обумовленої в договорі поруки суми). Отже, в обліку в нього будуть фігурувати такі витрати на рахунку 92 (п. 18 П(С)БО 16).
Облік у боржника
Для боржника погашення поручителем зобов’язань перед кредитором не збільшує його активи і не зменшує зобов’язання. Доходу в бухобліку боржника за цією операцією не виникає (п. 5 П(С)БО 15).
Водночас боржнику в бухобліку необхідно показати заміну кредитора (ч. 2 ст. 556 ЦКУ). Для цього слід зменшити заборгованість за кредитом або позикою перед первісним кредитором (Дт 601, 611 або 685) і одночасно збільшити заборгованість перед поручителем (Кт 685).
Нарахування зобов’язань з оплати поручителю за надану послугу (якщо договором передбачено, що послуга платна) відображається за дебетом субрахунку 952 «Інші фінансові витрати» у кореспонденції з субрахунком 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».
Якщо послуга безоплатна, то тут збільшення/зменшення активів, а також зменшення/збільшення зобов’язань у разі отримання безоплатної послуги поруки не відбувається. Критерії для визнання доходів/витрат з п. 5 П(С)БО 15 і п. 5 П(С)БО 16 не виконуються. Таку операцію в обліку зазвичай ніхто не показує.
Облік у кредитора
У разі укладення договору поруки кредитор має показати на позабалансовому рахунку 06 «Гарантії та забезпечення отримані» отримане забезпечення. На цьому рахунку воно обліковується до того часу, поки боржник не виконає покладені на нього зобов’язання або поручитель не погасить заборгованість боржника через його неспроможність погасити борг.
Забезпечення обліковують за вартістю, зазначеною в договорі поруки.
Якщо зобов’язання перед кредитором оплачує не боржник, а поручитель, то спочатку кредитор переводить суму заборгованості з одного кредитора на іншого (дебет субрахунку 377 і кредит субрахунку 377 (розрахунки з поручителем), а потім на момент погашення заборгованості поручителем списує суму заборгованості з субрахунку 377.
Зарахування заборгованості поручителя в бухгалтерському обліку відображає кредитор у момент виконання поручителем зобов’язання.
https://devisu.ua/
Коментарі до матеріалу