Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оплата листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами суміснику

Редакція

07.03.2017 234 0 0

До виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надходять численні запитання від страхувальників стосовно призначення та нарахування допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі, яка працює за сумісництвом.

Згідно з нормами частини першої статті 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 (далі – Закон №1105) допомога по вагітності та пологах призначається та надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. 

Пунктом 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 (далі – Порядок №1266) в редакції Постанови КМУ від 26.06.2015 №439, яка діє з 04.07.2015 передбачено, що у разі коли на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, обчислення середньої заробітної плати здійснюється страхувальниками окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Розрахунковий період у такому разі визначається за кожним місцем роботи окремо.

Допомога по вагітності та пологах призначається на підставі копії виданого в установленому порядку листка непрацездатності, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою за основним місцем роботи, та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.

У такому разі сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону №1105 сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Слід зазначити, що відповідно до абзацу 3 частини 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від  08.07.2010 №2464 із змінами та доповненнями, при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною (22 відсотка), застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. Тобто для сумісників базою нарахування єдиного внеску є фактично нарахована заробітна плата.

Тому, сума допомоги по вагітності та пологах суміснику розраховується із середньоденної заробітної плати, визначеної відповідно до вимог Порядку №1266, а саме із фактично нарахованої за розрахунковий період заробітної плати. При цьому доплата до суми допомоги по вагітності та пологах до розміру мінімальної заробітної плати не здійснюється, оскільки за даним страховим випадком норма частини другої статті 26 Закону №1105 реалізована за основним місцем роботи.

Джерело: http://www.fse.gov.ua/fse/control/khr...

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали