Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи обов’язкове укладання колективного договору на підприємстві в умовах воєнного стану

Роз’яснення
08.07.2025

Конституцією України закріплено право кожного громадянина на працю та гарантії реалізації цих прав.

Частиною 7 ст. 65 Господарського кодексу визначено, що на підприємствах, які використовують найману працю, укладається колективний договір, яким регулюються виробничі, трудові, соціально-економічні відносини між роботодавцем і працівниками, їх представниками. Питання укладення колективних договорів регулюються законодавством про колективні договори.

Законом від 01.07.1993 № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» (далі – Закон № 3556), яким визначено правові засади розроблення, укладення та виконання колективних договорів і угод, установлено, що колективний договір укладається на підприємстві, в установі, організації, а також з фізичною особою, яка використовує найману працю (ст. 2 Закону № 3556).

Міжнародними нормами, зокрема, ст. 4 Конвенції МОП № 98 «Про застосування принципів права на організацію і на ведення колективних переговорів», Рекомендацією МОП № 91 «Щодо колективних договорів» (розд. II, п. 2) також передбачено укладення угод на добровільних засадах, а під колективним договором «розуміють будь-яку письмову угоду щодо умов праці та найму, яка укладається, з одного боку, між роботодавцем, групою роботодавців або однією чи кількома організаціями роботодавців та, з другого боку, однією чи кількома представницькими організаціями працівників, належним чином обраними і уповноваженими згідно із законодавством країни».

Колективним договором установлюються соціальні пільги, гарантії, компенсації, регулюються трудові і соціальні відносини в колективі.

Колективний договір, укладений з дотриманням чинного законодавства і з урахуванням реальних можливостей підприємства, сприяє стабільній, високопродуктивній діяльності підприємства, створенню надійних засад для соціального захисту працівників, уникненню трудових конфліктів, соціальної напруженості в колективі.

Ураховуючи викладене, колективний договір є дієвим інструментом соціального захисту найманих працівників та стимулом дотримання роботодавцями вимог чинного законодавства про працю та інших питань соціальної політики.

Водночас чинним законодавством та міжнародними нормами непередбачено положення щодо обов’язковості укладення колективного договору.

Укладення колективного договору на підприємстві є обов’язковим, якщо є ініціатива хоча б однієї зі сторін соціального діалогу (роботодавця або представницького органу працівників). Якщо обидві сторони не виявляють бажання укладати договір, примушувати їх не можна, оскільки угода укладається за взаємною згодою.

За відсутність колективного договору на підприємстві чинним законодавством відповідальності не передбачено.

Закон № 3356 передбачає відповідальність за ухилення від участі в переговорах; за порушення і невиконання колективного договору, угоди; за ненадання інформації, необхідної для колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів.

Східне МУ Держпраці

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
08.07.2025
Дії роботодавця у разі мобілізації працівника та за відсутності відповідних документів
Після отримання документів від працівника або ТЦК та СП необхідно видати наказ про увільнення працівника від роботи з дати мобілізації та скорегувати дані у табелі обліку використання робочого часу. Необхідно змінити причину відсутності на «інший невідпрацьований час», передбачений закон...
08.07.2025
Відповідальність роботодавця за порушення права на відпустку
Розглянемо порядок надання щорічних відпусток, хто може взяти відпустку раніше, тривалість відпустки, особливості надання відпусток у період дії воєнного стану тощо. Більше за темою: Резерв на оплату відпусток: чи є різниці з податку на прибуток? Надання відпустки після звільнення з військової слу...
08.07.2025
Чи можна відкликати працівника з відпустки без збереження зарплати
Більше за темою: Чи можна відкликати працівників із відпусток під час воєнного стану? Ні, не можна.  Законодавством про працю передбачено можливість відкликання працівника лише з щорічної відпустки, і тільки у разі виникнення обставин, які потребують його присутності на роботі. Відкликання з...
Кращі матеріали