Щодо обов’язкового застосування офіційних текстів національних, міжнародних чи європейських стандартів – Мінекономіки
Згідно з розпорядженням КМУ від 26.11.2014 № 1163-р «Про визначення державного підприємства, яке виконує функції національного органу стандартизації» функції національного органу стандартизації виконує державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (далі – ДП «УкрНДНЦ»).
ДП «УкрНДНЦ» також уповноважену представляти інтереси України в Міжнародній організації зі стандартизації (ISO).
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизацію» (далі – Закон про стандартизацію) до повноважень національного органу стандартизації належить, зокрема прийняття, скасування та відновлення дії національних стандартів.
Частина1 ст. 24 Закону про стандартизацію передбачає, що національні стандарти, кодекси усталеної практики, зміни до них та розроблені національним органом стандартизації каталоги видаються, відтворюються та розповсюджуються національним органом стандартизації.
Отже, в Україні повноваження на видання, відтворення та розповсюдження національних стандартів надано ДП «УкрНДНЦ».
Видання, відтворення і розповсюдження міжнародних стандартів регулюється ч. 2 ст. 24 Закону про стандартизацію. Видання, відтворення та розповсюдження документів міжнародних та регіональних організацій стандартизації, членом яких є національний орган стандартизації, здійснюються зазначеним органом відповідно до правил таких організацій.
Такими правилами є ISO РОСОSА 2017-Політики розповсюдження, продажу та копіювання публікацій та захист авторського права ISO, схвалені Резолюцією Ради ISO 08/2017) (далі – ISO РОСОSА 2017), що визначають умови стосовно відтворення та розповсюдження публікацій ISO та пов’язані з ними метадані щодо публікацій ISO.
Відповідно до п. 4.4. ISO РОСОSА 2017 кожен член ISO повинен добросовісно вживати всіх економічно доцільних заходів, дозволених законодавством, застосовним на їхній національній території, щоб запобігти, зокрема несанкціонованому використанню вмісту будь-якої публікації ISO.
Пунктом 5.1 ISO РОСОSА 2017 встановлено, що на одній національній території є лише один член ISO.
При цьому відповідно до п. 6.2 ISO РОСОSА 2017 члени ISO несуть основну відповідальність за продаж та розповсюдження публікацій ISO, національних стандартів на своїх національних територіях. Члени ISO можуть продавати публікації ISO у різних мовних версіях. Продаж оригінальних публікацій ISO, підлягає сплаті роялті.
Частиною 1 ст. 25 Закону про стандартизацію встановлено, що право власності на національні стандарти, кодекси усталеної практики та розроблені національним органом стандартизації каталоги належить державі.
Частиною 3 ст. 25 Закону про стандартизацію забороняється повністю чи частково видавати, відтворювати з метою розповсюдження і розповсюджувати як офіційні видання будь-які національні стандарти або їх частини на будь-яких носіях інформації без дозволу національного органу стандартизації чи уповноваженої ним особи.
Відповідно до абзацу другого ст. 1 Закону від 17.05.2001 №2407-III «Про акредитацію органів з оцінки відповідності» акредитація органів з оцінки відповідності (далі – ООВ) – засвідчення національним органом України з акредитації того, що орган з оцінки відповідності відповідає вимогам національних стандартів, гармонізованих з відповідними міжнародними та європейськими стандартами або вимогам міжнародних чи європейських стандартів, та у разі необхідності будь-яким додатковим вимогам щодо акредитації у відповідних сферах для провадження визначеної діяльності з оцінки відповідності.
Відповідно до ст. 1 Закону від 15.01.2015 № 124-VIII «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» орган з оцінки відповідності – орган (підприємство, установа, організація чи їх структурний підрозділ), що здійснює діяльність з оцінки відповідності, включаючи калібрування, випробування, сертифікацію та інспектування, а оцінка відповідності – процес доведення того, що задані вимоги, які стосуються продукції, процесу, послуги, системи, особи чи органу, були виконані.
Отже, з урахуванням ст. 25 Закону про стандартизацію Національне агентство з акредитації України (НААУ) для засвідчення відповідності ООВ вимогам національних стандартів, а ООВ в рамках діяльності з оцінки відповідності вимогам національних стандартів повинні використовувати офіційні тексти відповідних національних стандартів.
Крім того, фізичні або юридичні особи, що застосовують у своїй діяльності національні стандарти, повинні використовувати їх офіційні тексти.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 25 Закону про стандартизацію у разі видання, відтворення чи розповсюдження національного стандарту або його частини без дозволу національного органу стандартизації (ДП «УкрНДНЦ») зазначений орган не несе відповідальності за невідповідність тексту розповсюджуваного документа його офіційному тексту чи за наслідки, спричинені застосуванням розповсюдженого документа.
Національний орган стандартизації (ДП «УкрНДНЦ») має право на відшкодування збитків, завданих йому недозволеним виданням, відтворенням та розповсюдженням національного стандарту або його частини, відповідно до закону (ч. 5 ст. 25 Закону про стандартизацію).
Таким чином, відповідно до законодавства видання, відтворення та розповсюдження офіційних текстів національних стандартів, а також стандартів відповідних міжнародних та регіональних організацій стандартизації, членом яких є національний орган стандартизації чи з якими він співпрацює відповідно до положень таких організацій або відповідних договорів, інших інформаційних та довідкових видань з питань стандартизації, а також шляхом їх розповсюдження інформаційними мережами в порядку ініціативи та на замовлення належить до повноважень ДП «УкрНДНЦ» як національного органу стандартизації.
З огляду на викладене, звертаємо увагу на дотримання вимог законодавства стосовно використання виключно офіційних текстів національних стандартів під час здійснення повноважень органами з оцінки відповідності, Національним агентством з акредитації України та іншими суб’єктами у сфері стандартизації.
ДП «УкрНДНЦ» (адреса: вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115) забезпечує перевірку, підтвердження текстів національних, міжнародних чи європейських стандартів щодо їх офіційного статусу, а також видання, відтворення та розповсюдження офіційних текстів національних стандартів.
Мінекономіки
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу