Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нюанси держреєстрації юросіб: законодавчі новації 

13.02.2020 148 0 0

У сфері державної реєстрації суб’єктів господарювання з’явилися новації. Це пов’язано з прийняттям Закону від 03.10.19 р. № 159-IX, яким були внесені зміни, зокрема, до Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань» (далі – Закон № 755). У листі від 13.12.19 р. № 695/26996-26-19/8.4.3 Мін’юст роз’яснює декілька важливих моментів держреєстрації по-новому. Розглянемо деякі з них. 

Якими документами підтверджуються повноваження представників юрособи?

Для проведення реєстраційних дій представник юрособи повинен мати при собі документи, що підтверджують його повноваження. Тепер у Законі № 755 чітко прописано, якими документами підтверджуються такі повноваження. Це можуть бути:

  • відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР) – якщо представником є керівник юрособи, який має право діяти від імені юрособи без довіреності на підставі установчих документів, і відомості про нього включені до ЄДР;
  • нотаріально посвідчена довіреність – якщо представник не є керівником юрособи. 

Зверніть увагу: суб’єкти держреєстрації перевірятимуть дійсність цієї довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей (діє такий реєстр відповідно до наказу Мін’юсту від 28.12.06 р. № 111/5). Тобто використати підроблену довіреність не вдасться.

Як оформити рішення про внесення змін до установчих документів юрособи? 

Для внесення змін до відомостей про юрособу, що містяться в ЄДР (у т. ч. до установчих документів), необхідно подати суб’єкту держреєстрації пакет документів, передбачений ч. 4 ст. 17 Закону № 755. Один з таких документів – примірник оригінала або нотаріально посвідчена копія рішення уповноваженого органу управління юрособи про внесення змін. 

При оформленні цього документа мають бути дотримані вимоги ст. 15 Закону № 755. Зокрема, таке рішення має бути викладене в письмовій формі, прошите, пронумероване і підписане заснов¬никами (учасниками), уповноваженими ними особами або ж головою і секретарем загальних зборів (при прийнятті рішення на зборах). А дійсність підписів на цьому рішенні має бути нотаріально посвідчена з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів (п. 6 ч. 1 ст. 15 Закону № 755). 

Зверніть увагу: тепер Законом № 755 передбачено, що нотаріальне посвідчення підписів не потрібне у разі оформлення рішення на порталі електронних сервісів і підписання його з використанням кваліфікованого електронного підпису. 

Хто є заявником у разі продажу частки у статутному капіталі юрособи?

Пункт 8 ст. 1 Закону № 755 доповнений визначенням поняття «заявник» для випадку продажу частки в ТОВ або ТДВ. У цьому визначенні через кому перелічені особи, які є заявниками: особа, яка придбала частку (частину частки) у СК ТОВ або ТДВ, особа, яка продала (передала) частку або частину частки в СК, або уповноважена ними особа. Таке формулювання через свою неоднозначність багатьма було сприйняте як вимога про те, що подавати документи на реєстрацію змін у розглянутому випадку повинні одночасно продавець і покупець (або ж представник цих сторін). 

Мін’юст у своєму листі прояснив цей момент, зазначивши, що заявником для реєстрації змін у цьому випадку може бути як продавець частки в СК (або його представник), так і покупець (або його представник). Тобто не обов’язково обидва одночасно. 
Також Мін’юст пояснив, що представник не може одночасно представляти інтереси як продавця, так і покупця, оскільки це суперечить вимогам ст. 238 ГК. 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали