Оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг із переробки давальницької сировини, яка ввозиться на територію України – роз’яснює ДПС
Якщо нерезидентом (замовником) для цілей пошиття одягу була ввезена давальницька сировина на митну територію України та її вартість включається до складу вартості вироблених із такої сировини товарів (продукції), які підлягають вивезенню за межі митної території України Товариством (виконавцем) або нерезидентом (замовником), то операція Товариства (виконавця) з постачання послуг із переробки такої давальницької сировини нерезиденту (замовнику), зокрема, послуг із пошиття одягу із такої давальницької сировини, оподатковуватиметься ПДВ за нульовою ставкою податку.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 31.08.2021 № 3181/ІПК/99-00-21-03-02-06
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг із переробки давальницької сировини та відображення у податковій звітності з ПДВ сум податку, сплачених за операцією із ввезення товарів (сировини) на митну територію України у митному режимі імпорту, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством (виконавцем) та нерезидентом (замовником) укладено договір про пошиття одягу із давальницької сировини. Така давальницька сировина була ввезена нерезидентом (замовником) на митну територію України та поміщена на склад Товариства (виконавця). Крім того, Товариством здійснювалося ввезення сировини на митну територію України у митному режимі імпорту із сплатою ПДВ при такому ввезенні.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі - МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ і пункт 2 статті 1 розділу I МКУ).
Правові основи переробки на митній території визначено Главою 23 МКУ.
Відповідно до статей 147, 148 і 160 розділу V МКУ переробка на митній території України - це митний режим, згідно з яким іноземні товари піддаються у встановленому порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки.
Поміщення товарів у митний режим переробки на митній території здійснюється з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами. Заходи гарантування додержання митного режиму переробки на митній території застосовуються до товарів, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до пункту 1 частини третьої статті 148 розділу V МКУ.
Поміщення товарів у митний режим переробки на митній території допускається з письмового дозволу митного органу за заявою власника цих товарів або уповноваженої ним особи.
Митний режим переробки на митній території завершується шляхом реекспорту продуктів переробки чи поміщення їх в інший митний режим, а також у випадках, передбачених частиною другою статті 160 розділу V МКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» - «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:
- постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
- ввезення товарів на митну територію України;
- вивезення товарів за межі митної території України.
З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений МКУ.
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).
Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.
Відповідно до підпункту «б» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються операції з постачання послуг, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом.
До робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта;
Давальницька сировина - сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб'єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб'єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі (підпункт 14.1.41 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Особливості оподаткування операцій під час переміщення товарів через митний кордон України залежно від обраного митного режиму визначено статтею 206 розділу V ПКУ.
Операції із ввезення на митну територію України товарів у митному режимі імпорту оподатковуються податком за ставкою, визначеною підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ (пункт 206.2 статті 206 розділу V ПКУ).
До операцій із ввезення товарів на митну територію України в митному режимі переробки на митній території застосовується умовне повне звільнення від оподаткування за умови дотримання вимог та обмежень, встановлених Главою 23 МКУ (пункт 206.12 статті 206 розділу V ПКУ).
Операції з вивезення товарів у митному режимі реекспорту звільняються від оподаткування ПДВ, крім операцій з вивезення відповідно до пунктів 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та 5 частини першої статті 86 МКУ, що оподатковуються податком за ставкою, визначеною підпунктом 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ (пункт 206.5 статті 206 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Слід зазначити, що об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема операції, визначені у підпунктах «а» - «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ, а не авансові платежі.
Якщо нерезидентом (замовником) для цілей пошиття одягу була ввезена давальницька сировина на митну територію України та її вартість включається до складу вартості вироблених із такої сировини товарів (продукції), які підлягають вивезенню за межі митної території України Товариством (виконавцем) або нерезидентом (замовником), то операція Товариства (виконавця) з постачання послуг із переробки такої давальницької сировини нерезиденту (замовнику), зокрема, послуг із пошиття одягу із такої давальницької сировини, оподатковуватиметься ПДВ за нульовою ставкою податку.
Щодо питання 2
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 N 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за N 159/28289, із змінами і доповненнями.
Суму ПДВ, сплачену при ввезенні товарів на митну територію України, зокрема у митному режимі імпорту, необхідно у повній мірі відображати у рядку 11.1 або 11.2 або 11.3 (залежно від ставки ПДВ, застосованої до такої операції) розділу II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ, незалежно від сформованої у системі електронного адміністрування ПДВ суми податку, на яку платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).
Коментарі до матеріалу