Чи можна виправити помилку в даті РК?
В Індивідуальній податковій консультації від 24.10.19 р. № 981/6/99-00-07-03-02-15/ІПК (далі – ІПК № 981) податкова розглянула таку ситуацію. Платник ПДВ на дату отримання передоплати оформив податкову накладну (далі – ПН). Пізніше аванс був повністю повернений покупцеві, у зв’язку із чим був складений розрахунок коригування (далі – РК). Але в цьому РК випадково була зазначена неправильна дата його складання.
Як бути платникові ПДВ у такій ситуації?
При відповіді на це запитання перш за все слід звернути увагу на п. 21 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307). У цьому пункті сказано, що:
- порядок складання РК і його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для ПН, крім випадків, названих у порядку № 1307;
- не можна виправляти дату складання ПН та її порядковий номер.
Правила, передбачені для ПН, справедливі і для РК. Отже, помилку в даті РК виправити не можна. Але ж РК, що містить помилку в даті його складання, не відповідає первинним документам, на підставі яких платник формує показники податкової звітності, оскільки не дозволяє ідентифікувати операцію. На цьому аргументі акцентовано увагу і в ІПК № 981. Що ж робити?
Нагадаємо, що в разі коли допущено помилку в даті ПН, потрібно обнулити цю помилкову ПН (шляхом оформлення РК) і виписати нову ПН з правильною датою.
У нас з помилковою датою був оформлений РК. Але порядок дій і в цьому випадку має бути аналогічним. Тобто потрібно: оформити до зазначеної ПН ще один РК, яким скасувати попереднє коригування (тобто відновити дані ПН до коригування) і потім оформити РК з правильною датою. Але так можна зробити тільки в тому випадку, якщо дані ПН після оформлення помилкового РК не були обнулені. Наприклад, якби передоплата була повернена частково.
У нашій же ситуації так зробити не вийде, оскільки аванс був повернений повністю і за допомогою оформлення РК дані ПН були обнулені. А відновити таку ПН шляхом оформлення РК на цей момент неможливо.
Як варіант можна оформити ще одну ПН на дату отримання передоплати, а потім оформити до неї РК на дату повернення передоплати. Але такий варіант може бути чреватий штрафом за несвоєчасну реєстрацію ПН.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 24.10.2019 р. № 981/6/99-00-07-03-02-15/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку виправлення помилки, допущеної у даті складання розрахунку коригування, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платником податку було складено податкову накладну на дату отримання авансу за товари/послуги. У розрахунку коригування, складеному та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у зв’язку з поверненням такого авансу покупцю, невірно зазначено дату його складання.
При цьому, як вбачається із змісту звернення, таким розрахунком коригування виведено в нуль показники податкової накладної, до якої він складався.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Також пунктом 201.1 статті 201 ПКУ визначено перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної, до яких, зокрема, належить дата складання податкової накладної.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267 (дал - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Таким чином, помилка, допущена у даті складання розрахунку коригування, виправленню не підлягає.
Крім того, нормами податкового законодавства передбачено складання розрахунку коригування лише до податкової накладної, а тому розрахунок коригування не може бути складено до податкової накладної, яка у ситуації, описаній у зверненні, виведена в нуль (обнулена).
Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише на підставі належним чином складеного відповідно до норм ПКУ та зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом 1 пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Розрахунок коригування, який містить помилку у даті його складання, не відповідає первинним документам, на підставі яких платник формує показники податкової звітності, оскільки не дає змоги ідентифікувати операцію.
Для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь в частині визначення податкових зобов’язань та їх коригування платникам податків необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування та правил ведення бухгалтерського обліку, у тому числі при складанні та реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу