Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує, що відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПК) фінансова допомога – фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Безповоротна фінансова допомога – це:
Поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Пунктом 291.5 ст. 291 ПК визначені види діяльності, за умови здійснення яких юридичні особи не можуть бути платниками єдиного податку, зокрема третьої групи.
Згідно з п.п. 6 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України від 07.03.1996 р. № 85/96-ВР «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПК.
Разом з тим відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 ПК доходом юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПК.
До складу доходу платників єдиного податку третьої групи не включаються зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (п.п. 3 п. 292.11 ст. 292 ПК).
Частиною третьою ст. 333 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-ІV зі змінами та доповненнями передбачено, що фінансовим посередництвом є діяльність, пов’язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством. Фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними організаціями.
Враховуючи зазначене, надання фінансової допомоги (поворотної або безповоротної) фізичній особі, у т. ч. фізичній особі – підприємцю, не є діяльністю у сфері фінансового посередництва, а отже не суперечить вимогам п.п. 6 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК щодо перебування на спрощеній системі оподаткування.
Водночас діяльність юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи з надання фінансової допомоги (поворотної або безповоротної) фізичній особі, у т. ч. фізичній особі – підприємцю, на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво, за умов здійснення якого платник не може застосовувати спрощену систему оподаткування.
При цьому ч. 5 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПК передбачено, що платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПК, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.
До доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, ставка єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюється у подвійному розмірі ставок, визначених п. 293.3 ст. 293 ПК (п. 293.5 ст. 293 ПК).
За матеріалами ЦМУ ДПС по роботі з ВПП