Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Багаторічні насадження не розглядаються як окремий об’єкт права власності без земельної ділянки – Верховний Суд

Роз’яснення
11.04.2025

Фруктовий сад (багаторічні насадження) не може розглядатися як окремий об’єкт права власності без земельної ділянки, на якій він розташований. Тому договір купівлі-продажу фруктового саду окремо від земельної ділянки є нікчемним.

Про це зазначив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду.

Фізична особа – підприємець звернулася до суду з позовом до сільської ради про визнання незаконним і скасування її рішень щодо відведення спірної земельної ділянки третім особам та відмови в її відведенні позивачеві. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що йому на праві власності належить розташований на цій земельній ділянці фруктовий сад, придбаний ним за відповідним договором купівлі-продажу.

Суд першої інстанції позов задовольнив, посилаючись на принципи єдності земельної ділянки та багаторічних насаджень, які на ній розміщені.

Апеляційний суд, скасовуючи зазначене рішення та відмовляючи в позові, виснував, що до укладеного позивачем договору купівлі-продажу багаторічних насаджень підлягають застосуванню норми матеріального права, які регламентують порядок відчуження земельних ділянок, а тому цей договір є нікчемним через недодержання сторонами вимоги закону щодо його нотаріального посвідчення.

КГС Верховного Суду змінив мотиви ухвалення постанови суду апеляційної інстанції, а в решті залишив її без змін, виходячи з того, що багаторічні насадження − це різновид сільськогосподарських угідь, які належать до земель сільськогосподарського призначення.

За змістом ч. 3 ст. 373 Цивільного кодексу, ч. 2 Про систему валютного регулювання і валютного контролю ">ст. 79 Земельного кодексу право власності на земельну ділянку поширюється, зокрема, на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки та багаторічні насадження, які на ній знаходяться.

Тому багаторічні насадження не можуть розглядатися як окремий об’єкт права власності без земельної ділянки, на якій вони розташовані, оскільки є складовою частиною цієї земельної ділянки.

Це в свою чергу свідчить про нікчемність усіх договорів купівлі-продажу, укладених щодо відповідного фруктового саду як окремого об’єкта.

Отже, з огляду на нікчемність укладеного ФОП договору купівлі-продажу з наведених мотивів і як наслідок – недоведеність порушених прав позивача КГС Верховного Суду констатував, що висновок суду апеляційної інстанції про відмову в позові є правильним і не спростовується доводами касаційної скарги.

Постанова КГС Верховного Суду від 29.01.2025 у справі № 904/8306/21.

«Судова влада»

 

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали