Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Мала податкова реформа: ПДФО та військовий збір

19.06.2020 346 0 1

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466) вносить корективи щодо податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військового збору. Що саме змінюється – далі.

Доходи фізособи

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включатимуться:

  • відшкодування моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище від чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом (пп. 164.2.14 ПКУ);
  • суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), у тому числі з іноземних джерел (виключено пп. 164.2.19 ПКУ).

Податкова знижка

Закон № 466 пропонує, щоб фізособи для отримання податкової знижки надсилали податківцям разом із податковою декларацією тільки копії документів, що підтверджують витрати (крім електронних розрахункових документів, щодо них наводять інформацію в декларації), а оригінали зберігали в себе. Раніше вимоги про надання копій не існувало (пп. 166.2.2 ПКУ).

Інвестиційний дохід

З’являться правила визначення прибутку від здійснення інвестиційної діяльності у разі продажу або придбання інвестиційних активів у нерезидентів – пов’язаних осіб або особливих нерезидентів (пп. 170.2.2 ПКУ).

Крім того, прирівняна до продажу інвестиційного активу операція зі зменшення статутного капіталу емітента корпоративних прав.

Продаж недобудови

Планують оподатковувати дохід від продажу (обміну) об’єкта незавершеного будівництва.

Так, якщо продавати не частіше одного разу протягом звітного податкового року об’єкт незавершеного будівництва у вигляді житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку, то за умови перебування такого об’єкта у власності понад три роки дохід від його продажу не оподатковується (п. 172.1 ПКУ).

У разі продажу таких об’єктів недобудови, які у власності менше ніж три роки, або якщо це буде не перший продаж, то така операція оподатковується податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) за ставкою 5%.

Продаж рухомого майна

Мають намір установити, що продаж (обмін) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у формі легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу буде оподатковуватися за ставкою 18%.

Раніше за продаж третього об’єкта рухомого майна слід було сплатити податок за ставкою 5%. Порядок оподаткування продажу першого чи другого об’єкта рухомого майна не змінився. Тобто в разі продажу першого такого об’єкта протягом року податок не сплачується, а другого – ставка податку становить 5% (п. 173.2 ПКУ).

Із доходів, з яких утримується ПДФО, незалежно від ставки податку потрібно сплатити військовий збір за ставкою 1,5%.

Підприємці-загальносистемники

Закон № 466 змінює склад витрат підприємця-загальносистемника:

  • до його доходу потрапляє майже весь розмір податку на майно, крім податку на нерухомість за об’єкти житлової нерухомості. Отже, сума земподатку й орендної плати за землі державної та комунальної власності, а також податок на нерухомість за нежитлові об’єкти зменшить фінрезультат загальносистемника (пп. 177.4.3 ПКУ);
  • підприємцям-загальносистемникам дозволять включати до витрат нараховану амортизацію на вантажні автомобілі, а також витрати на утримання таких активів. Отже, тепер уже не повинно виникати проблем із витратами пального та запчастин для роботи вантажівок. Це витрати підприємця (пп. 177.4.6 ПКУ). А от щодо легкових автівок, то тут усе, як і раніше: витрати на їх утримання, ремонт і нарахована амортизація – це не витрати підприємця;
  • не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду тільки витрати на поточний ремонт основних засобів. Водночас тепер нові основні засоби – це активи, вартість яких становить 20 тис. грн. А от витрати на проведення капітального ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів до витрат потраплять тільки через амортизацію. Тобто на такі витрати спочатку слід збільшити вартість основного засобу, а потім, здійснюючи його амортизацію, відносити суму на витрати;
  • першу квартальну декларацію про доходи «новоприбулі» загальносистемники не подають. Усі загальносистемники тепер звітують тільки за рік. Це стосується й тих, хто переходить із загальної системи на спрощену.

До речі, на сплату ПДФО-авансів це не впливає. Їх слід платити, як і раніше, наперед;

  • ліквідаційну декларацію загальносистемник тепер подає протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, у якому він вніс запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про своє припинення. Раніше звітувати потрібно було протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали