Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Особа підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ та подала своєчасно заяву за формою № 1-ПДВ, але отримала відмову від ДПС: яка відповідальність

Роз’яснення
17.03.2025

Чи застосовується відповідальність, якщо особа, що підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, подала своєчасно заяву за формою № 1-ПДВ, але не зареєструвалася як платник ПДВ у зв’язку з отриманням відмови від контролюючого органу?

Порядок реєстрації платників ПДВ регулюється ст. 180–183 Податкового кодексу (далі – ПК) та регламентується розд. III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі – Положення № 1130).

Відповідно до п. 183.2 ПК у разі обов’язкової реєстрації особи як платника ПДВ реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 ПК.

Пунктом 183.8 ПК встановлено, що контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа або не відповідає вимогам, визначеним ст. 180, п. 181.1, 182.1 та 183.7 ПК, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із ст. 184 ПК, а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені п. 183.1, 183.3–183.7 ПК.

Згідно з п. 183.6 ПК якщо останній день строку подання заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем строку вважається наступний за вихідним, святковим або неробочим робочий день

Пунктами 3.8, 3.9 розд. III Положення № 1130 передбачено, що при реєстрації платника ПДВ обов’язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку – юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов’язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, то протягом 3 робочих днів від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

Згідно з п. 183.10 ПК будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

При цьому, з урахуванням вимог пп. 54.3.1 ПК, контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити, зокрема, суму грошових зобов’язань, передбачених ПК або іншим законодавством, якщо платник податків, зокрема, не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об’єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПК.

Згідно з п. 123.1 ПК вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми, зокрема, податкового зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи на підставах, визначених пп.  54.3.1, 54.3.2, 54.3.6 ПК, – тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 % суми визначеного, зокрема, податкового зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 123.2 ПК діяння, передбачені п. 123.1 ПК, вчинені умисно, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 % від суми визначеного, зокрема, податкового зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п. 123.3 ПК діяння, передбачені п. 123.2 ПК, вчинені повторно протягом 1 095 календарних днів, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 % суми визначеного, зокрема, податкового зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.

Ураховуючи викладене, якщо особа підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ та не зареєстрована платником ПДВ у порядку, передбаченому ст. 183 ПК (у зв’язку із неподанням реєстраційної заяви або поданням неналежно оформленої заяви), така особа несе відповідальність на рівні зареєстрованого платника ПДВ відповідно до діючого законодавства.

Відповідно до пп. 17.1.7 ПК платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому ПК, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), у тому числі надану йому в паперовій або електронній формі індивідуальну податкову консультацію, а також узагальнюючу податкову консультацію.

ЗІР, категорія 101.27

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали