Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Критерії ризиковості здійснення операцій: що нового

30.08.2019

Механізм застосування критеріїв ризиковості визначає Порядок призупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117 (далі – Порядок №117). Розглянемо докладніше критерії ризиковості здійснення операцій.

Головні зміни

Якщо платник ПДВ виявиться неризиковим, для нього електронна система шукатиме позитивну історію. Якщо знайде, тоді податкова накладна/розрахунок коригування (далі – ПН/РК) такого платника пройде реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Попри те, що сама операція в ПН/РК виявиться ризиковою. А якщо не знайде, тоді відображену в ПН/РК операцію перевірять на відповідність критеріям ризиковості здійснення операцій (п. 7 Порядку № 117).

І тут не обійшлося без доповнень. Ризиковою вважають ту операцію, яка відповідає хоча б одному з шести (було п’ять) критеріїв.

Критерій 1

Критерій 1 – невідповідність обсягів постачання товарів/послуг обсягам їх придбання. Під цей критерій можуть потрапити ті ПН/РК, у яких одночасно:

1) обсяг (V) постачання товару/послуги дорівнює або перевищує залишок, визначений як різниця між обсягами придбання та постачання відповідного товару/послуги за формулою:

Vпостачання ≥ (Vпридбання × 1,5 – Vпостачання).

Для розрахунку беруть обсяги придбання та постачання відповідного товару/послуги, зазначеного в зареєстрованих з 01.01.2017 р. у ЄРПН ПН/РК та митних деклараціях за цей період. Поза увагою залишають обсяги придбання за операціями, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою;

2) у цьому залишку переважають (> 75%) ризикові товари/послуги;

3) зазначені в поданій на реєстрацію ПН товар або послуга відсутні в Таблиці даних платника податку як товар/послуга, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Критерій 2

Критерій 2 – відсутність на дату складання ПН/РК ліцензій, які засвідчують право платника на виробництво, експорт, імпорт та оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), що зазначені в поданій на реєстрацію ПН.

Критерій 3

Критерій 3 – відсутність на дату складання ПН/РК відомостей в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб’єкта господарювання, який реєструє ПН на пальне із кодами УКТ ЗЕД згідно з пп. 215.3.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Критерій 4

Критерій 4 – зміна номенклатури товарів/послуг. Під цей критерій потрапляють РК до ПН, складених на отримувача – платника ПДВ, у разі зміни номенклатури товарів/послуг на рівні перших чотирьох цифр за кодом УКТ ЗЕД для товарів та перших двох цифр за ДКПП для послуг. За умови відсутності зазначеного в РК товару/послуги в Таблиці даних платника податку.

Усі зменшуючі РК підлягають моніторингу.

Критерій 5

Критерії 5 і 6 застосовують для операцій за зменшуючими РК.

Критерій 5 – для зменшуючих РК до ПН, складених на платників ПДВ. Головна умова цього критерію – перевищення суми компенсації вартості товару/послуги в РК над величиною залишку цього товару/послуги у вартісному вираженні. Його визначають як різницю між:

  • обсягом придбання з 01.01.2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих ПН/РК, складених на отримувача такого товару/послуги;
  • обсягом постачання з 01.01.2017 р., зазначеного отримувачем в зареєстрованих у ПН/РК на постачання певного товару/послуги.

Критерій 6

Критерій 6 (новий) ввели для моніторингу зменшуючих РК до ПН, складених на неплатників ПДВ. Головна умова цього критерію – складання та подання таких РК на реєстрацію в ЄРПН у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання ПН. При цьому ПН має бути зареєстрована в ЄРПН без порушень встановлених граничних строків реєстрації.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
08.07.2025
Дії роботодавця у разі мобілізації працівника та за відсутності відповідних документів
Після отримання документів від працівника або ТЦК та СП необхідно видати наказ про увільнення працівника від роботи з дати мобілізації та скорегувати дані у табелі обліку використання робочого часу. Необхідно змінити причину відсутності на «інший невідпрацьований час», передбачений закон...
08.07.2025
Чи обов’язкове укладання колективного договору на підприємстві в умовах воєнного стану
Колективний договір є дієвим інструментом соціального захисту найманих працівників та стимулом дотримання роботодавцями вимог чинного законодавства про працю та інших питань соціальної політики. Більше за темою: Доплату за роботу на комп’ютері передбачено колдоговором: чи може роботодавець її...
08.07.2025
Відповідальність роботодавця за порушення права на відпустку
Розглянемо порядок надання щорічних відпусток, хто може взяти відпустку раніше, тривалість відпустки, особливості надання відпусток у період дії воєнного стану тощо. Більше за темою: Резерв на оплату відпусток: чи є різниці з податку на прибуток? Надання відпустки після звільнення з військової слу...
Кращі матеріали