Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Критерії ризиковості здійснення операцій: що нового

30.08.2019 7605 0 3

Механізм застосування критеріїв ризиковості визначає Порядок призупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 117 (далі – Порядок №117). Розглянемо докладніше критерії ризиковості здійснення операцій.

Головні зміни

Якщо платник ПДВ виявиться неризиковим, для нього електронна система шукатиме позитивну історію. Якщо знайде, тоді податкова накладна/розрахунок коригування (далі – ПН/РК) такого платника пройде реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Попри те, що сама операція в ПН/РК виявиться ризиковою. А якщо не знайде, тоді відображену в ПН/РК операцію перевірять на відповідність критеріям ризиковості здійснення операцій (п. 7 Порядку № 117).

І тут не обійшлося без доповнень. Ризиковою вважають ту операцію, яка відповідає хоча б одному з шести (було п’ять) критеріїв.

Критерій 1

Критерій 1 – невідповідність обсягів постачання товарів/послуг обсягам їх придбання. Під цей критерій можуть потрапити ті ПН/РК, у яких одночасно:

1) обсяг (V) постачання товару/послуги дорівнює або перевищує залишок, визначений як різниця між обсягами придбання та постачання відповідного товару/послуги за формулою:

Vпостачання ≥ (Vпридбання × 1,5 – Vпостачання).

Для розрахунку беруть обсяги придбання та постачання відповідного товару/послуги, зазначеного в зареєстрованих з 01.01.2017 р. у ЄРПН ПН/РК та митних деклараціях за цей період. Поза увагою залишають обсяги придбання за операціями, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою;

2) у цьому залишку переважають (> 75%) ризикові товари/послуги;

3) зазначені в поданій на реєстрацію ПН товар або послуга відсутні в Таблиці даних платника податку як товар/послуга, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Критерій 2

Критерій 2 – відсутність на дату складання ПН/РК ліцензій, які засвідчують право платника на виробництво, експорт, імпорт та оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), що зазначені в поданій на реєстрацію ПН.

Критерій 3

Критерій 3 – відсутність на дату складання ПН/РК відомостей в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб’єкта господарювання, який реєструє ПН на пальне із кодами УКТ ЗЕД згідно з пп. 215.3.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Критерій 4

Критерій 4 – зміна номенклатури товарів/послуг. Під цей критерій потрапляють РК до ПН, складених на отримувача – платника ПДВ, у разі зміни номенклатури товарів/послуг на рівні перших чотирьох цифр за кодом УКТ ЗЕД для товарів та перших двох цифр за ДКПП для послуг. За умови відсутності зазначеного в РК товару/послуги в Таблиці даних платника податку.

Усі зменшуючі РК підлягають моніторингу.

Критерій 5

Критерії 5 і 6 застосовують для операцій за зменшуючими РК.

Критерій 5 – для зменшуючих РК до ПН, складених на платників ПДВ. Головна умова цього критерію – перевищення суми компенсації вартості товару/послуги в РК над величиною залишку цього товару/послуги у вартісному вираженні. Його визначають як різницю між:

  • обсягом придбання з 01.01.2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих ПН/РК, складених на отримувача такого товару/послуги;
  • обсягом постачання з 01.01.2017 р., зазначеного отримувачем в зареєстрованих у ПН/РК на постачання певного товару/послуги.

Критерій 6

Критерій 6 (новий) ввели для моніторингу зменшуючих РК до ПН, складених на неплатників ПДВ. Головна умова цього критерію – складання та подання таких РК на реєстрацію в ЄРПН у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання ПН. При цьому ПН має бути зареєстрована в ЄРПН без порушень встановлених граничних строків реєстрації.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали