Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коригування середнього зарабітку у зв'язку з внесеними змінами до постанови КМУ № 100

20.07.2021 514 0 1

Громадська організація «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» — партнер держави та підприємств України.

За сприяння Голови Комітету Верховної Ради України
з питань фінансів, податкової та митної політики
Гетманцева Д.О.
https://t.me/getmantsevdanil


Працюємо разом з Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та Міністерством економіки України.


Коментар

Міністерство економіки України надало відповідь на запитання: «Чи має право підприємство продовжувати коригування середнього заробітку на коефіцієнт підвищення посадових окладів після 12.12.2020 року за своїм бажанням або в разі встановлення такої норми в Колективному договорі, чи воно має внести відповідні зміни до локальних документів підприємства?»

Нагадаємо, що відповідно до змін, внесених постановою КМУ від 09.12.20 р. № 1213 (набули чинності з 12.12.20 р.) до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, з нього було вилучено п. 10, який передбачав коригування середнього заробітку на коефіцієнт підвищення посадових окладів. Тож після 12.12.20 р. такий коефіцієнт не застосовується.

Але чимало роботодавців не бажають відмовлятися від застосування коефіцієнту  коригування, адже не хочуть позбавляти своїх працівників соціальних гарантій або через технічні складнощі, викликані необхідністю внесення змін в програмне забезпечення.

Відповідаючи на запитання, Міністерство економіки України зазначило, що відповідно до ст. 7 Закону від 01.07.93 р. № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції, зокрема щодо нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати (окладів, тарифних ставок) та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.), встановлення гарантій, компенсацій, пільг тощо. Тому, колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.

Отже, згідно з чинним законодавством рішення про коригування середньої заробітної плати може прийматися безпосередньо на підприємстві шляхом внесення такої норми до змісту колективного договору або затвердженням окремого локального акту.


Запит

Голові Комітету Верховної Ради України
з питань фінансів, податкової
та митної політики
Гетманцеву Д.О.

Лист Громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

від 10.06.2021 р. № 101-7 ВБК

Щодо питань з коригування середнього заробітку

Вельмишановний Даниле Олександровичу!

Громадська організація «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» засвідчує Вам свою повагу та сподівається на плідну співпрацю щодо забезпечення широкого діалогу із громадськістю з метою пошуку ефективних ідей у рамках виконання Програми економічних реформ.

Для підвищення професійного рівня бухгалтерів ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» регулярно проводить семінари-практикуми (on-line), в яких взяли участь уже понад 1500 бухгалтерів із 16 регіонів України. Учасники цих заходів мають можливість не лише підвищувати свою кваліфікацію та спілкуватися в неформальній обстановці, а й окреслювати коло проблемних питань, що найбільше турбують бухгалтерську спільноту у професійній діяльності, та можливі шляхи їх вирішення. 

Після чергових семінарів, які розпочалися з 1 квітня 2021 року, члени ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» прийняли рішення звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики із таким запитом, щодо питань з коригування середнього заробітку.

Чи має право підприємство продовжувати коригування середнього заробітку на коефіцієнт підвищення посадових окладів після 12.12.2020 року за своїм бажанням або в разі встановлення такої норми в Колективному договорі, чи воно має внести відповідні зміни до локальних документів підприємства?

Бухгалтерська спільнота України просить допомогти в роз’яснені зазначених питань та надати офіційну відповідь.

Сподіваємося на Вашу підтримку та подальшу співпрацю в обговоренні нагальних проблем та пошуку шляхів їх вирішення в колі представників органів виконавчої влади та бухгалтерів-практиків. 

З повагою
Аполлон Позов, 
голова ГО «Всеукраїнський
бухгалтерський клуб»


Відповідь

Комітет Верховної Ради України
з питань фінансів, податкової та митної політики

Лист

від 17.06.21 р. № 04-32/10-2021/199550

Кабінет Міністрів України

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

Щодо розгляду звернення

У комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики розглянуло звернення ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» (лист № 101-7 від 10.06.2021) щодо питань коригування середнього заробітку у зв’язку з внесеними змінами до постанови КМУ від 8 лютого 1995 р. № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» (далі – Постанова № 100).

Щодо зазначеного питання повідомляємо наступне.

Постановою КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1213 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100» були внесені зміни до Постанови № 100 відповідно до яких, зокрема, виключено пункт 10 цієї Постанови, яким регулювалося питання коригування середнього заробітку на коефіцієнт підвищення посадових окладів. Такі зміни призвели до виникнення ряду питань, в тому числі і питань, зазначених у листі.

Відповідно до норм Закону України «Про комітети Верховної Ради України», направляємо зазначеного листа на розгляд. Просимо у встановлений законодавством строк надати відповідь заявнику та копію відповіді направити Комітету.

Додаток: на 2 арк. У першу адресу.*

Голова Комітету
Д.О. Гетьманцев

* тут не наводиться

Міністерство економіки України

Лист

від 01.07.21 р. № 4711-06/34454-07

ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб»

Щодо розгляду звернення

Міністерство економіки України на виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України О.Стефанішиної від 21.06.2021 № 30230/1/1-21 до листа Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики від 17.06.2021 № 04-32/10-2021/199550 розглянуло лист ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 10.06.2021 № 101-7 ВБК щодо питань застосування положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 (далі – Порядок), з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1213, та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат підприємства встановлюють самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво органом.

Основні правові засади розробки, укладення і виконання колективного договору з метою сприяння регулюванню трудових відносин та соціальних-економічних інтересів працівників і власників визначаються Законом України «Про колективні договори і угоди» (далі – Закон).

Відповідно до статті 1 Закону колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів.

Згідно зі статтею 7 Закону зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції, зокрема щодо нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати (окладів, тарифних ставок) та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.), встановлення гарантій, компенсацій, пільг тощо.

Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.

Також статтею 91 Кодексу законів про працю України встановлено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Отже, згідно з чинним законодавством рішення про коригування середньої заробітної плати може прийматися безпосередньо на підприємстві шляхом внесення такої норми до змісту колективного договору або затвердженням окремого локального акту.

Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.

Заступник Міністра економіки України

Світлана Глущенко

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали