Нагадаємо, що до операцій з програмною продукцією, які звільняються від обкладення ПДВ згідно з п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК), належать, зокрема, будь-які зміни, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп’ютерних програм, а також права на отримання перелічених послуг протягом певного періоду часу (наприклад, за умовами договору). Тобто це послуги, які вносять зміни до програмної продукції.
Як бачимо, є певний перелік послуг, пов’язаний з комп’ютерними програмами, які звільняються від обкладення ПДВ згідно зі спеціальною нормою ПК. Проте є й інші послуги, наприклад з установки програми, її налаштування, тестування, консультування щодо використання програми тощо, які не входять до вищенаведеного переліку і не пов’язані з унесенням будь-яких змін до програмного продукту. Особливості обкладення ПДВ цих інших послуг ми зараз і розглянемо.
Із Узагальнюючої податкової консультації, затвердженої наказом Мінфіну від 27.04.21 р. № 238, випливає, що є випадки, коли:
1. Вартість послуг з технічної підтримки включається до вартості постачання програмної продукції.
Постачання програмної продукції звільняється від обкладення ПДВ згідно з п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПК. Отже, і послуги, вартість яких входить до вартості такого постачання, також звільняються від обкладення ПДВ.
2. Вартість послуг з технічної підтримки не включається до вартості постачання програмної продукції.
У цьому випадку звільняються від обкладення ПДВ тільки ті послуги, які прямо перелічені в п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПК. А інші послуги, які там не зазначені (з установки, налаштування, тестування програми, консультування тощо), обкладаються ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 %. Проте якщо вартість цих інших послуг включити до вартості пільгових послуг з переліку п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПК, тоді до них також застосовується пільга у вигляді звільнення від обкладення ПДВ.
Підіб’ємо підсумок. Послуги з технічної підтримки програмного продукту можна поділити на два види: