Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Яку ставку ПДВ застосувати до операції з постачання пального, якщо часткову оплату отримано до 01.07.2023, а відвантаження відбулося пізніше

30.11.2023 10 0 0

За якою ставкою обкладаються ПДВ операції з постачання пального та нафтопродуктів (крім операцій, що оподатковуються за ставкою 0 %), якщо попередню часткову оплату за такі товари отримано до 01.07.2023, а відвантаження відбулося після цієї дати? 

Відповідно до п. 82 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу (далі – ПК) тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану на території України, введеного Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі – Указ № 64), який затверджено Законом від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», але не довше ніж до 1 липня 2023 року, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів, скрапленого газу, біодизелю, палива моторного альтернативного, що класифікуються за кодами УКТЗЕД, визначеними п. 41 підрозд. 5 розд. ХХ ПК, яким встановлено ставки акцизного податку на такі товари, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 %. 

Відповідно до п. 187.1 ПК датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; 
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. 

На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПК строк (п. 201.1 ПК). 

Пунктом 201.7 ПК визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс). 

Таким чином, при визначенні порядку обкладення ПДВ операцій з постачання товарів/послуг слід керуватися нормами ПК, які діють на дату визначення податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією, тобто на дату настання «першої події». 

Ураховуючи зазначене, якщо за операції з постачання пального та нафтопродуктів платник податку – - постачальник отримав до 01.07.2023 часткову попередню оплату, то на дату отримання коштів він повинен скласти податкову накладну з нарахуванням ПДВ за ставкою 7 % виходячи із суми такої попередньої оплати. У відповідній графі цієї податкової накладної має бути зазначена частина кількості товару, за яку було отримано часткову попередню оплату. 

Фактичне відвантаження товарів (пального та нафтопродуктів) у періоді після зміни ставки оподаткування ПДВ на 20 % (тобто починаючи з 01.07.2023) у межах отриманої часткової попередньої оплати («друга подія») не зумовлює у платника податкових наслідків у частині ПДВ. На дату відвантаження товару понад обсяг отриманої часткової попередньої оплати («перша подія») на неоплачену частину відвантажених товарів складається податкова накладна з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 %. 

ЗІР, категорія 101.08 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали