Відповідно до ч. 2 ст. 100 Цивільного кодексу учасник товариства у випадках та в порядку, встановлених законом, може бути виключений з товариства.
Так, Закон від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон) передбачає такі підстави прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника:
Згідно із п. 6 ч. 2 ст. 36 Закону рішення про виключення учасника з товариства не може прийматися шляхом опитування.
Не пізніше 30 днів з дня прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника товариство зобов’язане повідомити колишньому учаснику (його спадкоємцю, правонаступнику) вартість його частки. Вартість частки визначається станом на день, що передував дню прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства (ч. 13 ст. 24 Закону від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», далее – Закон № 755) в нормах ч. 5 ст. 17 устанавливает перечень документов, подаваемых для соответствующей государственной регистрации изменений в сведения о юридическом лице:
Заявником для подання відповідних документів є представник юридичної особи, відомості про повноваження якого містяться в Єдиному державному реєстрі або який діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності (п. 8 ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 14 Закону № 755).
Документи подаються заявником особисто або надсилаються поштовим відправленням (ч. 1 ст. 14 Закону № 755).
У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена (п. 5 ч. 1 ст. 15 Закону № 755).
Крім того, відповідно до вимог ч. 3 ст. 25 Закону № 755 під час проведення державної реєстрації змін до відомостей щодо виключення учасника (спадкоємця або правонаступника) ТОВ державний реєстратор одночасно повинен внести запис про зменшення розміру статутного капіталу на розмір відповідної частки (частини частки) у статутному капіталі.
Також, звертаємо увагу, що виключення учасника з ТОВ з інших підстав (наприклад невиконання належним чином своїх обов’язків чи перешкоджання діяльності товариства) станом на сьогодні чинним законодавством не передбачено, тому може здійснюватися лише в судовому порядку.
Управління державної реєстрації ЦМУ МЮ м. Київ