Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Який порядок оплати лікарняного під час простою

31.05.2023 37 0 0

Кожен працівник має право на отримання компенсації втраченого за час лікування заробітку. Однак у зв’язку із відсутністю необхідних для виконання роботи організаційних або технічних умов, особливо під час бойових дій, на підприємстві може бути запроваджено тривалий період простою. 

За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника не з його вини, за ним зберігається середній заробіток. Відповідно до статті 113 КЗпП, за період простою не з вини працівника, роботодавець зобов'язаний оплачувати зарплату з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду/окладу за період його знаходження в простої.

Варто зазначити, що у разі хвороби або травми, тривалість якої співпадає з часом простою, тимчасова непрацездатність на цей період не встановлюється.

Статтею 15 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати у разі настання страхового випадку.

А в разі настання страхового випадку пов’язаного з тимчасовою втратою працездатності, в період простою не з вини працівника втрати заробітної плати не відбувається, тому виплачувати компенсацію втраченого заробітку немає підстав.

Водночас, у разі необхідності виходу працівника на роботу під час простою підприємства не з вини працівника та настання у цей день тимчасової непрацездатності, внаслідок якої він втрачає за ці дні заробітну плату, допомога по тимчасовій непрацездатності має оплачуватися працівнику на загальних підставах, зокрема відповідно до норм статей 15 та 17 Закону.

Що стосується питання надання допомоги по вагітності та пологах, то відповідно до статей 18 та 19 Закону допомога надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати/доходу, обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України і не залежить від страхового стажу.

https://t.me/pfvinobl

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали