Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які розрахунки в Україні дозволено проводити в іноземній валюті

04.01.2024 40 0 0

ГУ ДПС в Івано-Франківській області  інформує, що згідно з ч. 1 ст. 3 Закону від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473) відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом № 2473, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону № 2473.  

Статтею 99 Конституції України визначено, що грошовою одиницею України є гривня. 

Порядок проведення розрахунків на території України встановлено ст. 5 Закону № 2473. 

Частиною 2 ст. 5 Закону № 2473 передбачено, що усі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні, крім розрахунків: 

  • за операціями зі здійснення іноземних інвестицій та повернення іноземному інвестору прибутків, доходів (у т. ч. дивідендів) та інших коштів, одержаних на законних підставах у результаті здійснення іноземних інвестицій; 
  • операціями банків з надання банківських та інших фінансових послуг на підставі банківської ліцензії; 
  • операціями з надання фінансових послуг, визначених п. 1–5 ч. 2 та ч. 3 ст. 9 Закону № 2473, що надаються небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв’язку, які мають ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій; 
  • операціями з розміщення, виплати грошового доходу та погашення облігацій, казначейських зобов’язань України, номінованих в іноземній валюті, якщо це передбачено проспектом цінних паперів (умовами їх розміщення); 
  • операціями з купівлі-продажу державних цінних паперів, номінованих в іноземній валюті, якщо ініціатором або отримувачем за такою валютною операцією є банк; 
  • іншими операціями, визначеними Митним кодексом  та(або) нормативно-правовими актами НБУ. 

Розрахунки за операціями, визначеними ч. 2 ст. 5 Закону № 2473, можуть проводитися в іноземній валюті, у гривні, а також у банківських металах. 

Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (ч. 4 ст. 5 Закону № 2473). 

Частиною 5 ст. 9 Закону № 2473 встановлено, порядок видачі, переоформлення, зупинення, поновлення, відкликання (анулювання) ліцензій на здійснення валютних операцій встановлюється НБУ. 

Причому ліцензії НБУ на здійснення валютних операцій видаються лише банкам, небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку (ст. 9 Закону № 2473). Крім того ст. 9 Закону № 2473 визначено перелік валютних операцій, що здійснюються на підставі ліцензій НБУ. 

Статтею 14 Закону № 2473 передбачено види відповідальності за порушення вимог валютного законодавства. 

Зокрема, ч. 4 ст. 14 Закону № 2473 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, має право адекватно вчиненому порушенню застосувати до юридичних осіб (крім уповноважених установ) захід впливу у вигляді штрафних санкцій у розмірі до 100 % суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства. 

Таким чином, за здійснення розрахунків на території України з порушенням порядку, встановленого ст. 5 Закону № 2473 передбачено застосування штрафних санкцій у розмірі 100 % суми операції, проведеної з порушенням, перерахованої у валюту України за офіційним курсом НБУ на день здійснення такої операції. 

ГУ ДПС в Івано-Франківській області 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали