Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як в окремих випадках визначити балансову вартість ОЗ для цілей нарахування податкової амортизації?

31.08.2018 1463 0 0



Ситуація 1

У платника податку на прибуток, який коригує фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розд. III ПК, є об’єкт ОЗ, який первісно не був призначений для використання в господарській діяльності, припустимо, легковий автомобіль, на якому їздять члени родини директора підприємства.

Згідно з пп. 138.3.2 ПК такий автомобіль уважається невиробничим ОЗ. Тому платник, зокрема, не має права на податкові витрати в сумі амортизації такого об’єкта і не визначає його балансову вартість для цілей податкового обліку. 

Припустимо, платник прийняв рішення віддати «невиробничий» автомобіль у користування бухгалтерії підприємства. Тобто перевести його до виробничих об’єктів ОЗ і нараховувати податкову амортизацію. 

У такому випадку податкова балансова вартість цього об’єкта на дату переведення дорівнюватиме його балансовій залишковій вартості за даними бухобліку, але з урахуванням його ліквідаційної вартості (див. ІПК ДФС від 18.05.18 р. № 2212/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). 

Важливий нюанс! Якщо об’єкт ОЗ переоцінювався за правилами бухобліку, то для визначення його податкової балансової вартості суми таких переоцінок не враховуються (пп. 138.3.1 ПК). 

Наприклад, первісна вартість автомобіля – 300 000 грн., ліквідаційна вартість – 3 000 грн., нарахований знос на дат у переведення – 198 000 грн. Автомобіль не переоцінювався. 

Балансова вартість автомобіля для цілей податкової амортизації дорівнюватиме 99 000 грн. (300 000 грн. – 3 000 грн. – 198 000 грн.).

Ситуація 2

Припустимо, платник податку на прибуток до 1 січня 2018 року не коригував фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розд. III ПК. Тому він не вів податковий облік своїх ОЗ і не визначав їх балансову вартість для цілей такого обліку. Починаючи з 2018 року йому доведеться робити такі коригування. Як такому платнику визначити податкову балансову вартість своїх ОЗ?

У цій ситуації платнику також потрібно орієнтуватися на дані бухобліку. Тобто для цілей нарахування податкової амортизації, як і в разі з невиробничими об’єктами ОЗ, треба брати амортизовувану вартість об’єкта ОЗ за вирахуванням нарахованої на нього амортизації згідно з даними бухобліку станом на 1 січня 2018 року та суми проведених переоцінок.

А як визначити строк корисного використання (далі – СКВ) об’єкта ОЗ для цілей нарахування податкової амортизації?

Для визначення такого строку потрібно порівняти СКВ об’єкта ОЗ, установлений у бухобліку, із мінімально допустимим СКВ, передбаченим пп. 138.3.3 ПК для податкової групи такого об’єкта. 

Якщо бухгалтерський СКВ: 

  • менше від податкового – для цілей нарахування податкової амортизації береться податковий СКВ з урахуванням фактичного строку використання об’єкта; 
  • перевищує податковий – для цілей нарахування податкової амортизації застосовується бухгалтерський СКВ з урахуванням фактичного строку використання об’єкта. 

Візьмемо, наприклад, ситуацію з автомобілем. Припустимо, що його бухгалтерський СКВ становить 3 роки, водночас як податковий СКВ – 5 років (група 5 – транспортні засоби). Автомобіль знаходився в експлуатації 2 роки. Для ці лей податкової амортизації встановлюємо строк амортизації, що залишився, 3 роки (5 років – 2 роки).

Ситуація 3

Платник податку на прибуток починаючи з 2015 року вів податковий облік ОЗ, потім, протягом 2016 і 2017 років, не вів, а в 2018-му знову змушений визначати різниці, передбачені розд. III ПК, і, відповідно, вести податковий облік ОЗ. Як такому платнику визначити податкову балансову вартість ОЗ станом на 1 січня 2018 року? 

Роз’яснень контролюючого органу з даного питання в загальному доступі немає. Уважаємо, що в такому випадку податкова балансова вартість ОЗ буде визначатися за загальними правилами, наведеними вище. Водночас рекомендуємо платникам отримати індивідуальну податкову консультацію відносно своєї ситуації та діяти згідно з такою консультацією.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали