Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як в окремих випадках визначити балансову вартість ОЗ для цілей нарахування податкової амортизації?

31.08.2018


Ситуація 1

У платника податку на прибуток, який коригує фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розд. III ПК, є об’єкт ОЗ, який первісно не був призначений для використання в господарській діяльності, припустимо, легковий автомобіль, на якому їздять члени родини директора підприємства.

Згідно з пп. 138.3.2 ПК такий автомобіль уважається невиробничим ОЗ. Тому платник, зокрема, не має права на податкові витрати в сумі амортизації такого об’єкта і не визначає його балансову вартість для цілей податкового обліку. 

Припустимо, платник прийняв рішення віддати «невиробничий» автомобіль у користування бухгалтерії підприємства. Тобто перевести його до виробничих об’єктів ОЗ і нараховувати податкову амортизацію. 

У такому випадку податкова балансова вартість цього об’єкта на дату переведення дорівнюватиме його балансовій залишковій вартості за даними бухобліку, але з урахуванням його ліквідаційної вартості (див. ІПК ДФС від 18.05.18 р. № 2212/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). 

Важливий нюанс! Якщо об’єкт ОЗ переоцінювався за правилами бухобліку, то для визначення його податкової балансової вартості суми таких переоцінок не враховуються (пп. 138.3.1 ПК). 

Наприклад, первісна вартість автомобіля – 300 000 грн., ліквідаційна вартість – 3 000 грн., нарахований знос на дат у переведення – 198 000 грн. Автомобіль не переоцінювався. 

Балансова вартість автомобіля для цілей податкової амортизації дорівнюватиме 99 000 грн. (300 000 грн. – 3 000 грн. – 198 000 грн.).

Ситуація 2

Припустимо, платник податку на прибуток до 1 січня 2018 року не коригував фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розд. III ПК. Тому він не вів податковий облік своїх ОЗ і не визначав їх балансову вартість для цілей такого обліку. Починаючи з 2018 року йому доведеться робити такі коригування. Як такому платнику визначити податкову балансову вартість своїх ОЗ?

У цій ситуації платнику також потрібно орієнтуватися на дані бухобліку. Тобто для цілей нарахування податкової амортизації, як і в разі з невиробничими об’єктами ОЗ, треба брати амортизовувану вартість об’єкта ОЗ за вирахуванням нарахованої на нього амортизації згідно з даними бухобліку станом на 1 січня 2018 року та суми проведених переоцінок.

А як визначити строк корисного використання (далі – СКВ) об’єкта ОЗ для цілей нарахування податкової амортизації?

Для визначення такого строку потрібно порівняти СКВ об’єкта ОЗ, установлений у бухобліку, із мінімально допустимим СКВ, передбаченим пп. 138.3.3 ПК для податкової групи такого об’єкта. 

Якщо бухгалтерський СКВ: 

  • менше від податкового – для цілей нарахування податкової амортизації береться податковий СКВ з урахуванням фактичного строку використання об’єкта; 
  • перевищує податковий – для цілей нарахування податкової амортизації застосовується бухгалтерський СКВ з урахуванням фактичного строку використання об’єкта. 

Візьмемо, наприклад, ситуацію з автомобілем. Припустимо, що його бухгалтерський СКВ становить 3 роки, водночас як податковий СКВ – 5 років (група 5 – транспортні засоби). Автомобіль знаходився в експлуатації 2 роки. Для ці лей податкової амортизації встановлюємо строк амортизації, що залишився, 3 роки (5 років – 2 роки).

Ситуація 3

Платник податку на прибуток починаючи з 2015 року вів податковий облік ОЗ, потім, протягом 2016 і 2017 років, не вів, а в 2018-му знову змушений визначати різниці, передбачені розд. III ПК, і, відповідно, вести податковий облік ОЗ. Як такому платнику визначити податкову балансову вартість ОЗ станом на 1 січня 2018 року? 

Роз’яснень контролюючого органу з даного питання в загальному доступі немає. Уважаємо, що в такому випадку податкова балансова вартість ОЗ буде визначатися за загальними правилами, наведеними вище. Водночас рекомендуємо платникам отримати індивідуальну податкову консультацію відносно своєї ситуації та діяти згідно з такою консультацією.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
22.05.2025
Як можна подати Розрахунок податковим агентам
Розрахунок можна подати декількома способами, у тому числі засобами електронного зв’язку в електронній формі або на паперовому носії, або поштою. Детальніше – див. нижче. Які способи подання податковими агентами Розрахунку? Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплачено...
22.05.2025
Чи можна надати відпустку на 2026 рік у 2025 році
Працівник матиме право на щорічну відпустку за 2026 рік, відпрацювавши хоча б один день нового періоду робочого року. Працівник хоче взяти щорічну відпустку за 2026 рік, бо відпустку за 2025 рік він уже використав? Чи можна надати таку відпустку? Ні, не можна. Відпустки за другий та наступні роки р...
22.05.2025
Яким документом можна підтвердити достовірність РНОКПП
Особа за власним вибором пред’являє один із зазначених документів для надання даних про реєстраційний номер Облікової картки.  Відповідно до ст. 63 та 70 Податкового кодексу та п. 1 розд. II Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податк...
Кращі матеріали