Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як оплачується лікарняний у разі встановлення інвалідності

23.05.2019

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога з тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з 6-го дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі – МСЕК) інвалідності (установлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, установлених законодавством.

За наявності у хворого стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у разі коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п’яти місяців у зв’язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні 12 місяців, а в разі захворювання на туберкульоз – протягом 10 місяців із дня настання непрацездатності, ЛКК лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання або лікування направляє такого хворого для огляду до МСЕК. Порядок направлення хворого для огляду МСЕК передбачено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455 (далі – Інструкція № 455).

Якщо хворого визнано інвалідом, лікарняний закривається днем надходження його документів до МСЕК. У лікарняному обов’язково вказується дата встановлення інвалідності (п. 4.3 Інструкції № 455).

Особам, не визнаним інвалідами, у разі визнання їх (п. 4.4 Інструкції № 455):

  • працездатними строк тимчасової непрацездатності закінчується датою огляду в МСЕК;
  • непрацездатними лікарняний продовжується ЛКК лікувально-профілактичного закладу до відновлення працездатності або повторного направлення до МСЕК.

Якщо хворий відмовиться від направлення до МСЕК або несвоєчасно прийде на експертизу без поважної причини, факт відмови або нез’явлення засвідчується відповідною позначкою в лікарняному та медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого (п. 4.5 Інструкції № 455).

Лікарняний заповнюється за правилами, установленими Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою спільним наказом Мінпраці та соцполітики, ФСС з ТВП, ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 03.11.04 р. № 532/274/136-ос/1406 (далі – Інструкція № 532).

Так, згідно з Інструкцією № 532 у графі «Направлений на МСЕК» вказується дата направлення документів на МСЕК, що підтверджується підписом голови ЛКК (п. 3.9), а у графі «Оглянутий у МСЕК» – дата огляду хворого (п. 3.10).

У графі «Висновок МСЕК» робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою МСЕК (п. 3.11 Інструкції № 532):

  • визнаний інвалідом певної групи та категорії;
  • інвалідом не визнаний, потребує долікування;
  • інвалідом не визнаний, працездатний.

Увага! У разі визнання хворого інвалідом дата встановлення інвалідності має збігатися з днем надходження (реєстрації) документів до МСЕК.

У разі визнання хворого працездатним у графі «Стати до роботи» наводиться дата, що настає за датою огляду в МСЕК.

Отже, у разі встановлення працівнику інвалідності листок непрацездатності має бути закритий. Оплаті підлягатиме період тимчасової непрацездатності, визначений в лікарняному, до дня встановлення інвалідності (установлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи). При цьому день установлення групи інвалідності не оплачується.

Водночас повідомляємо, що дні огляду МСЕК уважаються днями, які не відпрацьовані з поважної причини та відносяться до періоду тимчасової непрацездатності. Тому в подальшому в разі оплати лікарняного такі календарні дні виключаються із розрахункового періоду.

http://www.fssu.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Як правильно виплатити компенсацію за невикористану соціальну відпустку працівниці, яка перебуває на етапі призупинення трудових відносин з 11.04.2022
У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Більше за темою: Звільнення працівник...
04.07.2025
Чи має право на додаткову відпустку сумісник – учасник бойових дій
Працівник, який уклав трудовий договір на роботу за сумісництвом, перебуває у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією), фізичною особою і тому має право на відпустки відповідно до законодавства про працю. Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли ...
04.07.2025
Оплата працівникам часу перебування в укритті під час повітряної тривоги
Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). На умовах, передбачених в трудовому договорі та/або в колективному договорі, оплата за час простою може здійснюватися у більшому розмірі. Більше за тем...
Кращі матеріали