В Індивідуальній податковій консультації ДФС від 25.03.19 р. № 1232/6/99-99-15-03-02-15/ІПК розглянуто таку ситуацію. Платник ПДВ оформив зведену податкову накладну (далі – ПН) згідно з п. 198.5 Податкового кодексу (далі – ПК), у якій допустив дві помилки, а саме:
Виправити ці помилки ДФС рекомендує таким чином:
Завважимо, що такий варіант виправлення помилки може призвести до штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН, якщо помилка виправлятиметься вже після закінчення строку, передбаченого для реєстрації ПН п. 201.10 ПК.
Проте вищезгаданий підхід до виправлення помилки в ПН, у якій неправильно відображено суму податкових зобов'язань (занижено), не є новим. ДФС і раніше наполягала на оформленні нової ПН у цій ситуації (ІПК від 13.04.18 р. № 1571/6/99-99-12-02-01-15/ІПК). І аргументувала це тим, що порушуються вимоги п. 201.1 та 201.7 ПК, оскільки ПН складено не на повну суму постачання (оплати). З таким аргументом важко не погодитися.
Але ми все ж таки вважаємо, що платник ПДВ може уникнути оформлення нової ПН, якщо оформить РК датою виникнення податкових зобов'язань. У такому РК слід відсторнувати неправильний рядок (рядки) і зазначити з новим порядковим номером рядок (рядки) з правильними даними. Звичайно, штраф може бути і за несвоєчасну реєстрацію такого РК, але в цьому випадку базою для нарахування штрафу буде різниця між правильною і неправильною сумами податкових зобов'язань.
Завважимо, що за ситуації, коли в ПН допущено помилку тільки в номенклатурі, достатньо оформити нульовий РК, у якому відсторнувати рядки з неправильними даними за графою 2 ПН і додати рядки з правильними даними.