Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як виправити помилку в разі сплати податку на прибуток на некоректний рахунок

24.12.2019 503 0 0

Підприємство своєчасно перерахувало до бюджету податок на прибуток, але згодом отримало від податківців податкову вимогу. Як виявилося, у платіжному дорученні вказали неправильний рахунок для сплати податку. Оплата надійшла на інший бюджетний рахунок. Це призвело до появи податкового боргу з податку на прибуток. Як виправити помилку?

Нормативна база

Механізм урегулювання цього питання передбачено ст. 43 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) і Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 р. № 60 (далі – Порядок № 60).

У загальному випадку помилково сплачений податок підлягає поверненню платнику за двох умов – відсутності податкового боргу та подання платником заяви.

Умова 1. Відсутність у платника податкового боргу

У нашому випадку через неправильне перерахування коштів у платника виник податковий борг з податку на прибуток. У такому разі про повернення помилково сплачених коштів на рахунок платника не може бути й мови, поки платник не погасить цей податковий борг повністю.

У платника є принаймні два способи, щоб погасити податковий борг:

  • вдруге сплатити податок, але вже на правильний рахунок, а щойно закриється заборгованість – повернути помилково перераховані кошти на свій рахунок у банку;
  • здійснити переведення помилково перерахованих коштів у погашення боргу з потрібного податку.

Обидва способи мають свої переваги й недоліки.

Перший спосіб здається затратнішим для платника, оскільки доведеться сплатити податок двічі. Однак для цього знадобиться лише один день, а це вже убезпечить від більшого розміру штрафу за несвоєчасну сплату податку, розмір якого залежить від кількості днів прострочення сплати.

Пам’ятайте: податковим боргом вважають не лише суму несплаченого платником в установлений строк податкового зобов’язання, а й суму штрафних санкцій з цього податку та нараховану в інтегровану картку платника (далі – ІКП) пеню (пп.пп. 14.1.39, 14.1.175 ПКУ). Тому варто одразу перерахувати більшу суму із урахуванням штрафних санкцій і пені. Лише після того, як це питання буде вирішено, можна подати заяву на повернення помилково перерахованих коштів.

Другий спосіб дає можливість використати помилково сплачені кошти в рахунок погашення заборгованості, але доведеться чекати на переміщення цих коштів близько місяця (п. 43.5 ПКУ).

Отже, якщо платник захоче повернути помилково сплачену на помилковий рахунок суму коштів, але в нього рахується податковий борг, то спочатку необхідно погасити борг, а потім повернути кошти. А можна зробити інакше: помилкові кошти одразу зарахувати в погашення заборгованості.

Умова 2. Подання платником податків заяви

Заява подається в довільній формі до органу Державної податкової служби (далі – ДПС) за місцем обліку помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення (п. 43.3 ПКУ). Урахуйте, що зазначений порядок дій не поширюється на повернення й перерахування таких платежів як податок на додану вартість (далі – ПДВ) та єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ). Для них встановлено окремі правила.

У заяві потрібно зазначити один з напрямів перерахування коштів (п. 43.4 ПКУ):

  • на поточний рахунок платника податків в установі банку;
  • на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
  • повернення готівки за чеком (у разі відсутності у платника податків рахунку в банку).

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.

Не варто зволікати з поданням заяви, адже кошти повертають за умови, що з дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми не минуло 1095 днів. Якщо ці суми коштів обліковуються в ІКП більше 1095 днів без руху (відсутні зменшення та нарахування зобов’язань або нарахування, які мають нульове значення, і сплата), то за умови відсутності заяви платника про повернення таких сум підрозділ, який здійснює облік платежів та інших надходжень, на підставі рішення керівника або заступника керівника органу ДПС списує їх у бюджет.

У разі подання платником заяви на проведення заліку переплати з одного податку в рахунок іншого відмова податківців у такому зарахуванні є безпідставною. ПКУ не встановлено строк, протягом якого платник може скористатися своїм правом на зменшення податкового зобов’язання з відповідного платежу на суму переплати з іншого платежу. Здійснення такого зарахування відповідає вимогам п. 87.1 ПКУ. А пункт 102.5 ПКУ, який податківці використовують як підставу для відмови в зарахуванні переплати, регулює винятково порядок повернення надміру сплачених грошових зобов’язань та відшкодування сум ПДВ і не стосується заліку надміру сплачених податкових платежів у рахунок погашення зобов’язань з інших податкових платежів.

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали