Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як анулювати пеню, яка нарахована у разі помилкової сплати податків на інший бюджетний рахунок

Роз’яснення

03.09.2024 15 0 0

Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що пп. 129.9.8 Податкового кодексу (далі – ПК) встановлено, що нарахована пеня підлягає анулюванню у разі помилкової сплати платником податків, у тому числі податковим агентом, грошового зобов'язання на інший бюджетний рахунок (без порушення законодавчо визначеного строку сплати податку або узгодженої суми грошового зобов'язання до бюджету). Умовою підтвердження таких обставин є вчинення платником дій, передбачених ст. 43 ПК, щодо повернення помилково сплачених грошових зобов'язань.

Тобто, для анулювання пені за несвоєчасну сплату грошового зобов’язання, необхідним є дотримання визначених Кодексом обставин щодо сплати визначеної суми грошового зобов’язання, а саме:

  • на інший бюджетний рахунок, ніж той, що передбачений для сплати того чи іншого податку, збору, платежу, контроль за якими покладено на контролюючі органи;
  • не пізніше законодавчо граничного строку сплати податку, збору, платежу.

При цьому, кожен конкретний випадок застосування вимог пп. 129.9.8 ПК буде здійснюватись на підставі аналізу деталізованої інформації та її документального підтвердження, з урахуванням усіх обставин та підстав.

З метою забезпечення виконання вимог пп. 129.9.8 ПК при поданні заяви про повернення помилкового та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків рекомендовано повідомляти про обставини своєчасної сплати узгоджених грошових зобов’язань на інший бюджетний рахунок, ніж той, що передбачений для сплати платежу, із зазначенням інформації щодо податкового періоду та реквізитів платіжної інструкції на перерахування відповідних коштів до бюджету.

Під час розгляду вказаних звернень будуть враховуватись наявні факти вчинення платниками дій, передбачених ст. 43 ПК, та здійснюватиметься аналіз документально підтверджених даних про повноту та своєчасність сплати грошових зобов’язань, що надійшли на неналежний бюджетний рахунок, а саме про суму, податковий період, законодавчо встановлений граничний термін сплати грошового зобов’язання та про фактичну дату надходження коштів до бюджету.

При опрацюванні інформації про дату виникнення спірних правовідносин щодо нарахування засобами інформаційно-комунікаційної системи ДПС пені буде враховуватися таке.

Підпункт 129.9.8 ПК викладено у редакції Закону від 23.02.2024 № 3603-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комункації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства», що набрав чинності 16 березня 2024 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

При цьому, офіційне тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, викладено у рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 (справа № 1-7/99).

ГУ ДПС в Одеській області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали