Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Інформаційні послуги через сайт: з ПДВ чи без?

25.07.2018 1205 0 0



Компанія надає інформаційні послуги через власний веб-сайт, забезпечуючи доступ користувачів до певного програмного продукту. Чи вважається операція з надання доступу користувачам до сайту операцією з надання послуг із пошуку і обробки інформації? Чи підлягає вона  оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%? Розглянемо далі.

Позиція ДФСУ

Відповідаючи на це питання, Державна фіскальна служба України зайняла фіскальну позицію (лист від 05.04.2018 р. № 1384/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Вона вказала, що якщо за ліцензійним договором під наданням дозволу на використання програмної продукції (онлайн-сервісу) мають на увазі виключно надання права на пошук, обробку та отримання інформації, що здійснюється за допомогою такої програмної продукції (онлайн-сервісу), то операція з надання такого доступу розцінюється як операція з надання послуг із пошуку і обробки інформації й підлягає оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%. Тобто ДФСУ не розцінює такі операції ні як роялті, ні як поставку програмної продукції, а тому поширює на них загальний режим ПДВ.

Режим роялті?

Чи має рацію ДФСУ? У цьому конкретному випадку ні. Як ми розуміємо, у листі йдеться про те, що за допомогою веб-сайту платник надає доступ до певного програмного продукту. Водночас чинною з 2018 р. новою редакцією п. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ ситуацію цілком урегульовано. У цьому пункті зазначено, що під ПДВ-пільгу потрапляють, зокрема, і операції з доступу до онлайн-сервісів та інтернет-сайтів.

Складніше щодо періодів до 2018 р., коли такого уточнення не було. Але, незважаючи на це, у межах розглянутої в листі ситуації ПДВ-зобов’язань усе одно не мало бути. Чому? Веб-сайт не є комп’ютерною програмою. Це самостійний об’єкт права інтелектуальної власності – складений твір, що підтверджується давнім, але досі актуальним листом Державного департаменту інтелектуальної власності від 22.01.2007 р. № 16-14/231. З огляду на це, на операції з надання доступу до веб-сайту можна поширити режим роялті (не оподатковуються ПДВ на підставі прямої норми п.п. 196.1.6 ПКУ).

Ще деякі підтвердження правильності обраного способу міркування

Цікаво, що висновку про звільнення від ПДВ операцій із доступу до веб-сайту наприкінці минулого року дійшла й ДФСУ (лист від 22.12.2017 р. № 3124/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). У ньому податкова служба чорним по білому вказала, що платіж за використання сайту вважається роялті. Водночас:

  • лист стосувався податку на прибуток, але для цілей ПДВ використовується те ж саме визначення роялті;
  • ми розуміємо, що в листі йшлося про платіж за використання сайту, а не за надання доступу до інформації, розміщеної на сайті. Але цей тонкий момент можна врегулювати за допомогою ліцензійного договору.

https://devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали