Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ДПС забороняє єдинникам продавати криптовалюту

03.10.2023 15 0 0

Чи можуть ФОП – платники ЄП другої – третьої груп (крім е-резидентів) здійснювати продаж (реалізацію) криптовалюти?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку (далі – ЄП) установлюються гл. 1 розд. XIV Податкового кодексу (далі – ПК).

Згідно з п. 291.3 ПК фізособа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, установленим гл. 1 розд. XIV ПК, та реєструється платником ЄП в порядку, визначеному цією главою.

До єдинників другої групи належать фізособи-підприємці, які провадять господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам ЄП та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв (пп. 2 п. 291.4 ПК):

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі – МЗП).

До єдинників третьої групи належать, зокрема фізособи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 167 МЗП (пп. 3 п. 291.4 ПК).

Перелік видів діяльності, провадження яких не дає права на застосування спрощеної системи, визначено п. 291.5 ПК. Так, відповідно до ч. 2 пп. 291.5.1 ПК не можуть бути платниками ЄП першої – третьої груп суб’єкти господарювання (юрособи та фізособи-підприємці), які провадять діяльність з обміну іноземної валюти.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції»  іноземна валюта це:

а) грошові знаки грошових одиниць іноземних держав у вигляді банкнот, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави або групи іноземних держав, а також такі, що вилучені або вилучаються з обігу, але підлягають обміну на грошові знаки, що перебувають в обігу;

б) кошти на рахунках у банках та інших фінансових установах, виражені у грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових (клірингових) одиницях (зокрема у спеціальних правах запозичення), що належать до виплати в іноземній валюті;

в) електронні гроші, номіновані у грошових одиницях іноземних держав та/або банківських металах.

На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.

З метою врегулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з оборотом віртуальних активів в Україні, визначення прав та обов’язків учасників ринку віртуальних активів, засад державної політики у сфері обороту віртуальних активів на сьогодні прийнято Закон від 17.02.2022 № 2074-IX «Про віртуальні активи», який набуде чинності з дня набуття чинності змінами до ПК щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами.

Отже, фізособа-підприємець – платник ЄП другої – третьої груп може перебувати на спрощеній системі оподаткування за умови дотримання вимог, визначених п. 291.4 ПК.

З метою уникнення порушень щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізособа-підприємець – платник ЄП другої – третьої груп не може здійснювати продаж (реалізацію) криптовалюти.

ЗІР, категорія 107.01

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали