Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ДПС роз’яснила особливості застосування штрафних санкцій за результатами документальних перевірок

Роз’яснення

30.09.2024 41 0 0

Чи застосовуються штрафні санкції згідно з п. 124.1 ПК, якщо за результатами документальної перевірки, яка була відновлена/розпочата з 01.08.2023 та завершена у період воєнного стану, сума податкового зобов’язання, визначена у ППР, сплачена протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання ППР згідно з пп. 69.37 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК, а не протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання ППР відповідно до п. 57.3 ПК?

Відповідно до пп. 14.1.39 Податкового кодексу (далі – ПК) грошове зобов’язання платника податків – сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов’язання та/або інше зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Податкове зобов’язання – це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у т. ч. сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим ПК та/або Митним кодексом України (пп. 14.1.156 ПК).

У разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1–54.3.6 ПК, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (далі – ППР), крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (абзац перший п. 57.3 ПК).

Згідно з абзацами першим – третім п. 124.1 ПК якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання (крім грошового зобов’язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі ПК чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі ПК чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених ПК, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 5 % погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу.

Водночас пп. 69.37 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК визначено, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (далі – Указ № 64, Закон № 2102), у разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання ППР, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 1 серпня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом № 64, затвердженим Законом № 2102, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.

Сума грошового зобов’язання, визначеного у ППР, вважається неузгодженою до моменту повної сплати податкового зобов’язання, визначеного в такому ППР, але не пізніше ніж протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання платником податків такого ППР.

Сума податкового зобов’язання, сплаченого у порядку, передбаченому пп. 69.37 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК, не підлягає оскарженню.

Норми ст. 56 та 57 ПК застосовуються з урахуванням строків, визначених пп. 69.37 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК.

Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 01.08.2023, привілюють норми пп. 69.37 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК в частині сплати суми податкового зобов’язання, визначеної у ППР.

Тому, штрафні санкції, передбачені ст. 124 ПК, не застосовуються, якщо за результатами документальної перевірки, що була відновлена/розпочата з 01.08.2023 та завершена у період воєнного стану, сума податкового зобов’язання, визначена у ППР, сплачена протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання ППР.

ЗІР, категорія 132.01


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали