Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ФОП – неплатник ПДВ отримав електронні послуги від особи-нерезидента: що з ПДВ

Роз’яснення
20.09.2024

Чи виникають податкові наслідки у ФОП – неплатника ПДВ при отриманні електронних послуг від особи-нерезидента, яка не зареєстрована платником ПДВ на митній території України?

Особливості обкладення ПДВ операцій з постачання електронних послуг нерезидентами фізичним особам (у т. ч. фізичним особам – підприємцям) на митній території України встановлено ст. 208 та 2081 Податкового кодексу (далі – ПК).

Статтею 208 ПК встановлено правила оподаткування у разі постачання особою-нерезидентом послуг, у тому числі електронних послуг, місце надання яких розташоване на митній території України, особі, яку зареєстровано як платник податку, чи будь-якій іншій особі-резиденту – суб’єкту господарювання, чи постійному представництву нерезидента в Україні.

Правила ст. 208 ПК не застосовуються у разі постачання електронних послуг особою-нерезидентом, яку зареєстровано як платника податку відповідно до п. 2081.2 ПК, фізичній особі – підприємцю, яку не зареєстровано як платника податку (абзац другий п. 208.1 ПК).

Правила оподаткування електронних послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі постачання таких послуг фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, яку не зареєстровано як платника ПДВ, особою-нерезидентом, яка визначена пп. «д» пп. 14.1.139 ПК і яку зареєстровано як платника ПДВ відповідно до п. 2081.2 ПК, встановлено ст. 2081 ПК.

Особою для цілей оподаткування ПДВ є особа-нерезидент, яка не має постійного представництва та постачає на митній території України фізичним особам, у тому числі фізичним особам – підприємцям, не зареєстрованим платниками ПДВ, електронні послуги (пп. «д» пп. 14.1.139 ПК).

Таким чином, якщо послуги, які надаються ФОПу особою-нерезидентом відповідно до умов договору та норм ПК класифікуються як електронні послуги, та місце постачання таких послуг визначається на митній території України, то такі послуги є об’єктом обкладення ПДВ, а нарахування та сплата ПДВ за такою операцією здійснюється в залежності від статусу ФОП (зареєстрований чи не зареєстрований платником ПДВ).

Отже, якщо ФОП (не платник ПДВ) придбав у іноземної компанії, яка не зареєстрована платником ПДВ, електронну послугу, місце постачання якої визначається на митній території України, то він зобов’язаний нарахувати та сплатити ПДВ за такою операцією відповідно до ст. 208 ПК, незалежно від того, з якої причини іноземна компанія не зареєстрована платником ПДВ в Україні, в тому числі якщо обсяг її доходів менше 1 млн грн.

Здійснення особою-нерезидентом операцій з постачання на митній території України електронних послуг фізичним особам, у тому числі ФОП, не зареєстрованим як платники ПДВ, без реєстрації такої особи-нерезидента як платника ПДВ відповідно до ст. 2081 ПК тягне за собою накладення штрафу на таку особу-нерезидента (п. 117.5 ПК).

ЗІР, категорія 101.01


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
09.07.2025
Чи буде 15 липня вихідним днем
15 липня 2025 року буде робочим днем. Проте кожен роботодавець має право самостійно вирішувати, чи надавати цього дня вихідний своїм працівникам. Більше за темою: Наказ про встановлення додаткового вихідного дня за рахунок роботодавця Чи можна надавати щорічну відпустку лише у вихідні дні? Інспект...
09.07.2025
Як оформити трудові відносини з підлітком
Використовуєте працю неповнолітніх осіб? Пам'ятайте, що їх працевлаштування має особливості. Більше за темою: Особливості звільнення неповнолітніх працівників Особливості практики неповнолітніх   Трудовий договір з неповнолітнім працівником укладається лише в письмовій формі. Важливо: у поте...
09.07.2025
Відрядження працівників для проведення робіт з електричними мережами: відповідальність роботодавців
За що відповідає підприємство, що відряджає працівників для проведення робіт у діючих електроустановках електростанцій та електричних мереж? Більше за темою: Інструкція з охорони праці для працівників офісу Охорона праці студентів та учнів під час практики та стажування Охорона праці: що передбач...
Кращі матеріали