Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фізособа має подати до 1 травня Звіт про КІК одночасно з поданням річної декларації про майновий стан

06.03.2024 190 0 0

В Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області, нагадують, що з 2022 року в Україні діють правила про контрольовані іноземні компанії (далі – КІК). Контрольованими визнають ті іноземні компанії, які зареєстровані або створені за кордоном та які перебувають під юридичним або фактичним контролем податкових резидентів України (фізичних або юридичних осіб). Тобто в такої компанії контролером має бути саме податковий резидент України.

Юридичний контроль визначають через володіння відповідною часткою в іноземній компанії, зокрема, щоб вважатися контролером, податковий резидент України повинен володіти часткою в розмірі: понад 50 % або понад 10 %, якщо разом з іншими податковими резидентами він володіє частками в розмірі щонайменше 50 %. 

Фактичний контроль це можливість особи впливати на рішення іноземної компанії, зокрема щодо укладення угод, розподілу прибутку чи припинення діяльності. У цьому випадку не беруть до уваги юридичне оформлення такого впливу.

З 1 січня 2022 року податкові резиденти України (фізичні та юридичні особи) зобов'язані протягом 60 днів подавати повідомлення про кожний випадок, коли вони набувають або втрачають статус контролера КІК.

Кожний контролер зобов'язаний щорічно подавати звіт про КІК. Якщо в нього декілька КІК, то звіт, відповідно, подають щодо кожного КІК окремо.

Звіт має бути подано одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи (для фізичних осіб) або податкової декларації з податку на прибуток підприємств (для юридичних осіб) за відповідний календарний рік:

  • для особи – до 1 травня 2024 року для Звітів за результатами 2022–2023 років;
  • для юридичної особи – до 1 березня 2024 року для Звітів за результатами 2022–2023 років.

Сам звіт можна подавати за повною або скороченою формою. За загальним правилом звіт про КІК потрібно подавати за повною формою одночасно з декларацією з податку на прибуток або декларацією про майновий стан і доходи (залежно від того, хто є контролер – юридична чи фізична особа). Якщо в контролера виникає обов'язок сплатити податки з нерозподіленого (скоригованого) прибутку КІК, їх суму відображають у відповідній декларації, а детальні розрахунки наводять у додатку КІК до Декларації.

Разом зі звітом про КІК потрібно подати завірені копії фінансової звітності КІК.

У деяких юрисдикціях фінансовий рік може не збігатися з календарним, і тривати, наприклад, з 1 квітня до 31 березня наступного року. У такому разі компанія може не встигнути підготувати фінансову звітність до строку її подання (до 1 березня для юридичних осіб або до 1 травня для фізичних осіб), і контролер не матиме змоги розрахувати скоригований прибуток КІК. 

У цьому випадку контролер разом із декларацією може подати скорочений звіт про КІК, який містить лише ідентифікаційні дані КІК, розмір частки контролера та структуру володіння часткою. У такому разі звіт за повною формою, а також фінансову звітність потрібно буде подати до кінця року, наступного за звітним. 

Штрафи:

  • неподання звіту про КІК – 100 прожиткових мінімумів;
  • несвоєчасне подання звіту про КІК – 1 розмір прожиткового мінімуму за кожний календарний день, але не більше 50 прожиткових мінімумів.

Водночас пп. 54 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу під час визначення та обчислення прибутку КІК не застосовуються за результатами 2022–2023 звітних (податкових) років.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали