Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи є межа між оптимізацією та ухиленням від сплати податку при залученні кредитів від нерезидентів?

19.02.2018

Серед представників великого бізнесу, що перебувають на обліку в Офісі великих платників податків, протягом 2014 – 2015 рр. спостерігалося збільшення кількості платників, що декларують від’ємне значення об’єкту оподаткування з податку на прибуток.

Основною причиною виникнення збитків є значне зростання курсу іноземною валюти, що призвело до виникнення від’ємного значення курсових різниць по позиках, отриманих від нерезидентів.

Харківським управлінням Офісу було проведено перевірку великого виробничого підприємства, яке, починаючи з 2014 року, постійно декларувало від’ємне значення об’єкту оподаткування з податку на прибуток,.

Як з’ясовано в ході перевірки, причиною збитків є саме від’ємне значення курсових різниць за отриманими кредитами від нерезидентів.

З одного боку – норми Податкового кодексу дозволяють врахування від’ємного значення курсових різниць у складі витрат, але з іншого боку – правила бухгалтерського обліку не завжди передбачають «витратність» таких операцій.

Так, перевіркою встановлено отримання підприємством в 2014 році кредитів від засновників-нерезидентів з терміном погашення – 2018 рік. Крім того, до цього моменту не передбачено погашення навіть відсотків за такими кредитами (згідно умов вони нараховуються, але сплачуються разом з погашенням основної суми кредитів).

До складу витрат підприємством за 2014 – 2015 роки віднесено курсові різниці у сумі 76,0 млн грн.

При цьому, підприємством не враховано норми статті 9 ПСБУ 21 «Вплив змін валютних курсів», згідно з якими курсові різниці, що виникають по дебіторській заборгованості або зобов’язанням по розрахунках з господарською одиницею за межами України (дочірнє, асоційоване, сумісне підприємство, філія, представництво або інший підрозділ підприємства, що знаходиться та здійснює господарську діяльність за межами України), погашення яких не планується та не є вірогідним в найближчій перспективі, враховуються у складі іншого додаткового капіталу та відображаються в іншому сукупному доході.

Таким чином, при отриманні підприємством-резидентом кредитів, позик, тощо від засновників-нерезидентів на умовах, що не передбачають погашення в найближчій перспективі, повинна виконуватись норма ст. 9 П(С)БУ 21.

Перевіркою встановлено порушення порядку ведення бухгалтерського обліку, в наслідок чого підприємством було завищено від’ємне значення об’єкту оподаткування з податку на прибуток на 76,0 млн грн.

Джерело: http://officevp.sfs.gov.ua/media-ark/...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
18.07.2025
Чи можлива відпустка після закінчення трудового договору
Чи може працівник по закінченню строкового трудового договору, взяти відпустку з подальшим звільненням? Більше за темою: Виїзд заброньованих працівників за кордон у відпустку: чи можливо? Надання відпустки після звільнення з військової служби Чи може працівник по закінченню строкового трудово...
18.07.2025
Як через Електронний кабінет отримати Довідку про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи)
Отримати Довідку про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи) або обґрунтовану відмову у її видачі можна через приватну частину Електронного кабінету (вкладка «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи»). Більше за темою: Дивіденди нерезидентам в інвал...
18.07.2025
Працівник уклав трудові угоди з трьома роботодавцями: як оплачуватимуть лікарняні
Нові норми застосовуються до страхових випадків, які настали з 4 квітня 2025 року. Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли та як оплачувати Моя донька одночасно працює на умовах трудового договору на трьох підприємствах. Чи має вона право на допомогу по тимчасовій н...
Кращі матеріали