Якщо договір дарування нерухомості укладений та розірваний у цьому ж році
21.04.2016 1645 0 0
У листі ДФC від 15.04.2016 р. № 3940/Г/99-99-17-03-03-14 розглянуто питання щодо оподаткування ПДФО прийнятого у дарунок від фізособи, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення, нерухомого майна, та розірвання у цьому ж році договору дарування.
Податківці нагадали, що за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати у майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатне майно (дарунок) у власність (п. 1 ст. 717 ЦКУ). Такий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (п. 2 ст. 719 ЦКУ).
Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача, зокрема, з моменту такого посвідчення (ст. 334 ЦКУ).
Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Розірвання договору допускається, зокрема, лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 651 ЦКУ).
Відповідно до ст. 654 ЦКУ зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта дарування, що приймається у дарунок обдаровуваними, які не є членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення (пп. 174.2.2 ПКУ).
Відповідальними за сплату та перерахування ПДФО до бюджету є обдаровані, як отримали дарунок.
Дохід у вигляді прийнятого у дарунок майна у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається у річній податковій декларації (далі – декларація про доходи), крім передбачених п. 174.3 ПКУ випадків.
Доходи, що оподатковуються ПДФО, підлягають оподаткуванню й військовим збором (1,5% об’єкта оподаткування).
Згідно з запитом, фізособою- резидентом, що не є членом сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, 18.02.2015 р. було отримано у дарунок нерухоме майно (нежитлове приміщення) на підставі договору дарування та витягу з Держреєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, вартість якого є об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором.16.12.2015 р. договір дарування від 18.02.2015 р. було розірвано.
Тому податківці дішли висновку: обов’язку з подання декларації про доходи та визначення податкового зобов’язання з ПДФО не виникає.
У той же час вони відмітили, що порядок повернення платникам податку помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань відповідно до ст. 43 ПКУ затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2015 р. № 1146.
Коментарі до матеріалу