Експорт соєвих бобів, свиріпи і ріпаку: коли застосовується нульова ставка ПДВ
Наказом Мінфіну від 11.03.19 р. № 105 затверджена Узагальнююча податкова консультація (далі – УПК № 105), у якій роз'яснюється, за виконання яких умов експортер має право застосувати нульову ставку ПДВ при експорті соєвих бобів, свиріпи та ріпаку.
Нагадаємо: у п. 63 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК) передбачено, що тимчасово звільняються від обкладення ПДВ операції з експорту соєвих бобів (з 01.09.18 р. по 31.12.21 р.) і насіння свиріпи та ріпаку (з 01.01.20 р. по 31.12.21 р.).
Проте таке звільнення від ПДВ не поширюється (тобто застосовується ставка 0 %) на експорт зазначених культур підприємствами, які відповідають одночасно двом умовам, а саме:
- є сільськогосподарськими підприємствами – виробниками сої, свиріпи та ріпаку;
- вирощують ці культури на землях сільгосппризначення, які знаходяться у власності сільгосппідприємства або в постійному користуванні, а також використовуються ним на правах оренди або емфітевзису.
Згідно з роз'ясненням Мінфіну в УПК № 105 з метою реалізації норм п. 63 підрозд. 2 розд. ХХ ПК (тобто підстав для застосування нульової ставки ПДВ при експорті сої, насіння свиріпи та ріпаку) слід використовувати визначення:
- терміна «сільгосптоваровиробник», наведене в пп. 14.1.235 ПК. Також слід пам'ятати, що сільгосптоваровиробник має бути юрособою відповідно до п. 4 ст. 62 Господарського кодексу, причому сільськогосподарська діяльність має бути його основним видом діяльності (тобто робити більший внесок у валову додану вартість порівняно з іншими видами діяльності) (п. 2 Методологічних положень, затверджених наказом Держкомстату від 14.12.06 р. № 607);
- терміна «землі сільгосппризначення», наведене в пп. 14.1.76 ПК.
Експорт сої, насіння свиріпи та ріпаку підприємствами, які не відповідають вищенаведеним умовам, тимчасово (періоди зазначені в п. 63 підрозд. 2 розд. ХХ ПК) звільняється від обкладення ПДВ. Тобто якщо такі підприємства придбавають ці культури з метою їх подальшого експорту, вони повинні нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання для коригування податкового кредиту з ПДВ, який відображається у момент придбання цих культур.
Коментарі до матеріалу