Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Єдиний податок: що потрібно знати про сплату і звітність

Редакція

16.05.2018 1374 0 1

На цьому тижні закінчується термін сплати єдиного податку. На відміну від здачі звітності, якщо крайній термін сплати податку припадає на вихідний день (як зараз, 20 травня), то цей термін не продовжується, а навпаки, скорочується. Тому треба встигнути заплатити по 18 травня включно. Інакше - штраф у розмірі 10% від суми, яка належить до бюджету.

Єдинники першої і другої групи, відповідно, платять за травень місяць, а фізособи-підприємці найчисленнішою, третьої групи - за перший квартал 2018 року.

Втім, за словами юристів, навіть якщо ви запізнилися з оплатою, є можливість відстояти своє право заплатити пізніше. Але для цього, швидше за все, доведеться судитися з Податковою.

Як відстояти своє право

Як відомо, єдиний податок платники 1 і 2 групи зобов'язані перераховувати до 20 числа кожного місяця, а подавати звітність - раз на рік, не пізніше, ніж через 60 днів після закінчення календарного року (тобто, до 1 березня).

Все йде інакше для ФОП третьої групи, які і звітують, і платять єдиний податок щокварталу - відповідно через 40 календарних днів і 50 днів після закінчення кожного кварталу. Тобто, подати декларацію по єдиному податку треба було 10 травня, а заплатити, як вже було сказано, до 18 травня включно, так як 20 травня припадає на неділю.

На відміну від граничних строків подання звітності (або, наприклад, сплати ЄСВ), які переносяться на наступний за вихідним день, перенесення сплати податків і зборів Податковим кодексом не передбачено. Тому платити єдиний податок треба в останній робочий день перед крайнім терміном, який встановлено законом.

Оплата 21 травня буде трактуватися податківцями як порушення термінів і каратися штрафом в розмірі 10% від суми.

З огляду на, що третя група платить 5% або 3% від доходу, суми штрафів можуть бути дуже відчутними.

Однак деякі юристи вважають встановлення 8-денного терміну для сплати замість десяти днів звуженням прав платника, що може бути оскаржене в суді.

За словами юристів - такі прецеденти вже є. Суди виходять з того, що п.49.20 ПК дозволяє перенести термін подання податкової декларації, але не уточнює, як вважати граничний термін сплати податку (з перенесенням або без). У той же час ч.5 ст.254 Цивільного кодексу говорить, що треба рахувати від дати перенесення терміну здачі декларації. Про необхідність продовження термінів сплати також свідчить Європейська конвенція про обчислення строків (ETS № 76) від 16 травня 1972 року.

А ст.56.21 ПК вимагає приймати рішення на користь платника, якщо норми податкового законодавства суперечать одна одній або допускають множинне трактування. Тому суди стають на бік платника в його праві платити в перший робочий день після вихідного.

Наприклад, ця позиція викладена в постанові Верховного суду України від 9 червня 2015 року у справі №21-18а15. Деякі суди також застосовують рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справах «Серков проти України» (заява №39766 / 05) і «Щокін проти України» (заяви №23759 / 03 і №37943 / 06), які можуть використовуватися як джерело права.

Таким чином, з урахуванням практики ЄСПЛ і української судової практики останнім днем 10-денного терміну сплати єдиного податку за 1 квартал 2018 року платниками третьої групи ЄП буде 21 травня.

Однак, як показує практика, податківці напевно не погодяться з таким трактуванням і свої права платникам доведеться відстоювати в суді.

Складніше уникнути штрафів буде при виявленні помилок у раніше поданих деклараціях.

Як виправляти помилки

Деякі підприємці скаржаться, що податківці готові прийняти виправлення тільки в разі, якщо мова йде в написанні назв або реквізитів в декларації, але ніяк не цифрових значень в них. Юристи вважають таку практику неправомірною та роз'яснюють нюанси виправлення помилок, згідно з чинним законодавством.

Виправляти помилки можна як до граничного терміну подачі звітності (шляхом подачі нової звітної декларації), так і після нього (через уточнюючу декларацію). Порядок самостійного виправлення помилок визначений в ст.50 ПК. виправляти помилки можна за останні три роки (1095 днів).

У разі подання звітної нової декларації в поле «02» такої декларації вказується звітний (податковий) період, за який вона подається. Якщо уточнюються показники минулих звітних періодів, то в поле «03» декларації зазначається звітний (податковий) період, який уточнюється.

У той же час можна уточнити показники декларації тільки за один податковий (звітний) період. Така позиція викладена в Індивідуальної податкової консультації ГУ ДФС в Києві від 10 січня 2018 р №88/ІПК/26-15-13-06-12.

Для платників третьої групи термін подачі декларації за квартал - 40 днів після звітного періоду і виправлення будуть інтерпретуватися як помилка, якщо в новій декларації сума до сплати буде більше первісної. Штраф буде 3% від суми перевищення.

Треба сказати, що якщо платник швидко виявив помилку і встигає все виправити до граничного строку подання декларації, то можна уникнути штрафу.

В інших випадках платник, який сам виявив (в тому числі за результатами електронної перевірки) факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, встановлених пунктом 50.2 цієї статті:

1. або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити недоїмку і штраф (3%) ще до подання такого уточнюючого розрахунку.

2. або відобразити суму недоплати у складі декларації з єдиного податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому було виявлено заниження.

При цьому, сплачується штраф у розмірі 5% від суми заниження, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

https://ubr.ua

Виправлення помилок у декларації фізособи-єдинника

Подача квартальної декларації єдинників третьої групи – юросіб

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали