Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Для осіб, які зобов’язані, але не зареєстровані як платники ПДВ, відсутня інша відповідальність з питань ПДВ

20.05.2024

Яка відповідальність застосовується до особи, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, однак не подала реєстраційну заяву та, відповідно, не зареєструвалася як платник ПДВ? 

Порядок реєстрації платників ПДВ регулюється ст. 180–183 Податкового кодексу (далі – ПК) і регламентується розд. III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі – Положення № 1130). 

Відповідно до п. 183.2 ПК у разі обов’язкової реєстрації особи як платника ПДВ реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 ПК. 

Згідно з п. 183.10 ПК будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування. 

Причому з урахуванням пп. 54.3.1 ПК контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, передбачених ПК або іншим законодавством, якщо, зокрема, платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об’єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню. 

Згідно з п. 123.1 ПК вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання на підставах, визначених пп. 54.3.1, 54.3.2, 54.3.6 ПК, – тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 % суми визначеного податкового зобов’язання. 

Відповідно до п. 123.2 ПК діяння, передбачені п. 123.1 ПК, вчинені умисно, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 % від суми визначеного податкового зобов’язання. 

Згідно з п. 123.3 ПК діяння, передбачені п. 123.2, вчинені повторно протягом 1 095 календарних днів, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 % суми визначеного податкового зобов’язання. 

Ураховуючи викладене, якщо особа підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ та не зареєстрована платником ПДВ у порядку, передбаченому ст. 183 ПК (у зв’язку із неподанням реєстраційної заяви), до такої особи застосовується відповідальність, передбачена п. 123.1–123.3 ПК (в залежності від характеру порушення). 

Причому відповідальність за неподання податкової декларації з ПДВ та за відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних до такої особи не застосовується, оскільки з урахуванням вимог п. 46.1 та 201.8 ПК обов’язок щодо подання податкової декларації з ПДВ покладається на платника ПДВ та право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 ПК. 

ЗІР, категорія 101.27


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
16.07.2025
Актуальна судова практика КАС у складі Верховного Суду за травень 2025 року
Пропонуємо ознайомитися з оглядом актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за травень 2025 року. Пропонуємо ознайомитися з оглядом актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за травень 2025 року. В огляді ві...
16.07.2025
Як роботодавцю створити службу охорони праці на підприємстві
Розглянемо, хто виконує функцій служби охорони праці, її основні завдання, права спеціалістів служби, інструктаж з питань охорони праці, дистанційну перевірку знань тощо. Більше за темою: Інструкція з охорони праці для працівників офісу Охорона праці студентів та учнів під час практики та стажуван...
16.07.2025
Які платники звільняються від сплати єдиного внеску за себе
Розглянемо детальніше, які платники звільняються від сплати ЄСВ за себе. Більше за темою: Підприємець на загальній системі не провадить діяльність: чи потрібно йому сплачувати ЄСВ? Штрафонебезпечні помилки з ЄСВ в Об’єднаному звіті Які платники звільняються від сплати єдиного внеску за себе?...
Кращі матеріали