Що нового в порядку ведення касових операцій в національній валюті
Внесено зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р № 148 (далі - Положення № 148).
Перш за все регламентовано ведення обліку готівки в касах суб'єктів господарювання і випадки використання книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО). Так, оприбуткуванням готівки в касах: установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень, який здійснюється в касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів; відокремлених підрозділів установ / підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО без ведення касової книги, є облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень, який здійснюється на підставі даних розрахункових документів, шляхом формування і друку фіскальних звітних чеків та їх подклеіванія до відповідних сторінок КОРО або занесення даних розрахункових квитанцій в КОРО.
Суб'єкти господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або КОРО, використовують КОРО для: подклеіванія і зберігання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО; здійснення операцій з розрахунковими квитанціями в разі виходу з ладу РРО або відключення електроенергії; обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, перевірок конструкцій і програмного забезпечення РРО.
Також врегульовано порядок здійснення готівкових розрахунків фізичних осіб з суб'єктами господарювання, а саме: готівкою - протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в розмірі до 50 000 грн. включно; платежі на суму, яка перевищує 50 000 грн., проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які отримали ліцензію на переказ коштів в нацвалюті без відкриття рахунку або внесення коштів в банк або небанківську фінансову установу для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку.
Новим є також таке невелике уточнення: одним з можливих документів, що свідчать про здачу виручки в банк і є підтвердженням оприбуткування готівки в касі суб'єктів господарювання, відтепер вважається примірник (а не копія, як раніше) супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчений підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача.
Крім того, підтверджено, що Державна казначейська служба (далі - ГКС) і розпорядники та одержувачі бюджетних коштів, які обслуговуються в органах ГКС, самостійно визначають порядок встановлення ліміту каси. Терміни здачі готівки з кас ГКС встановлюються відповідно до вимог п. 48 розд. V Положення №148.
Нагадаємо ці вимоги
Установа / підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком (в якому відкрито рахунок установи / підприємства для зарахування коштів) терміни здачі їм готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках.
Для установ / підприємств:
розташованих в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас);
у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства, не дає можливість забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня ;
розташованих в населених пунктах, де немає банків, - не рідше одного разу на п'ять робочих днів.
Зміни набрали чинності 01.06.18 р, але суб'єкти господарювання до 30.06.18 р. (включно): мають право використовувати в своїй діяльності форми відомості на виплату грошей, прибуткового касового ордера, видаткового касового ордера, журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів , касової книги, книги обліку виданої і прийнятої старшим касиром готівки і акту про результати інвентаризації наявних коштів, наведені в додатках до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р № 637; зобов'язані розробити і затвердити порядок оприбуткування готівки в касі і порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням норм Положення № 148, а до його затвердження можуть застосовувати раніше встановлені і затверджені ліміти каси.
Постанова Правління НБУ від 24.05.18 р № 54 набрала чинності 01.06.18 р
Коментарі до матеріалу