Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бюджетне відшкодування ПДВ виконавцям державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель – роз’яснення ДПС

08.05.2024 6 0 0

Бюджетне відшкодування сум від'ємного значення з ПДВ, сформованого внаслідок придбання товарів/послуг, передбачених для їх подальшого використання для виробництва безпілотних літальних апаратів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель 

Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК). 

Відповідно до пп. «є» та «ж» пп. 4 п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПК тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від обкладення ПДВ операції з ввезення на митну територію України (далі – МТУ) та постачання на МТУ товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону від 17.07.2020 № 808-IX «Про оборонні закупівлі» (далі – Закон № 808), що класифікуються за такими групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТЗЕД 8806 та 8807 (тільки для частини для безпілотних літальних апаратів). 

Згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 розд. І Закону № 808, товари оборонного призначення – озброєння, військова та спеціальна техніка, зброя та боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби, технічні засоби розвідки, засоби технічного та криптографічного захисту інформації, засоби спеціального зв’язку, космічна техніка військового та подвійного призначення, засоби індивідуального захисту (бронежилети всіх класів захисту, протиударні, кулезахисні шоломи, комплекти протиударного захисту тощо), спеціальні засоби (кайданки, кийки, засоби, споряджені речовинами сльозогінної, світлошумової дії тощо), спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби; комп’ютерна, оптична, вимірювальна та інша техніка; спеціальний формений одяг, необхідний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними підрозділами органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, військовими формуваннями з правоохоронними функціями, товари подвійного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, розвитку обороноздатності держави та системи національної стійкості, а також будь-які інші товари, які закуповуються державними замовниками, визначеними згідно з п. 10 ч. 1 ст. 1 розд. І Закону № 808, для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони. 

Водночас державні замовники у сфері оборони – це визначені КМУ центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України (п. 10 ч. 1 ст. 1 розд. І Закону № 808). 

Крім того, згідно з абзацом шість пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПК, звільняються від обкладення ПДВ операції з ввезення на МТУ та постачання на МТУ товарів, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міноборони, ЗСУ та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб’єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель безпілотних літальних апаратів без озброєння та їх частин, що класифікуються у товарних позиціях 8806, 8807 згідно з УКТЗЕД. 

Причому відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 1 розд. І Закону № 808 оборонні закупівлі – здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки й оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони. 

Державний контракт (договір) – угода, укладена у письмовій формі державним замовником від імені держави з виконавцем відповідно до затверджених планів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення (п. 17 ч. 1 ст. 1 розд. І Закону № 808). 

Виконавець державного контракту (договору) з оборонних закупівель – суб’єкт господарювання незалежно від організаційно-правової форми та форми власності або іноземний суб’єкт господарювання (інша іноземна юридична особа) чи об’єднання юридичних осіб, з якими укладено державний контракт (договір) за результатами проведення закупівель, визначених Законом № 808 (п. 2 ч. 1 ст. 1 розд. І Закону № 808). 

У разі здійснення операцій, звільнених від обкладення ПДВ відповідно до пп. 4 і 5 п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПК (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення п. 198.5 та ст. 199 ПК не застосовуються щодо таких операцій (абзац тринадцятий пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. XX ПК). 

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до держбюджету або відшкодуванню з держбюджету (бюджетному відшкодуванню), визначено ст. 200 ПК. 

Згідно з п. 200.1 ПК, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до держбюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. 

Пунктом 200.4 ПК визначено, що при від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ПК, така сума: 

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до ПК) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 2001.3 ПК на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу – 

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до держбюджету, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 2001.3 ПК на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, 

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. 

Платники податків, які на виконання державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель здійснюють операції з постачання товарів, що класифікуються у товарних позиціях 8806, 8807 згідно з УКТЗЕД, які відповідно до пп. 4 та 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПК звільняються від обкладення ПДВ, до бюджетного відшкодування можуть включати від’ємне значення сум ПДВ, що утворилось внаслідок не застосування п. 198.5 ПК відповідно до абзацу тринадцятого пп. 5 п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПК. 

Отже, з урахуванням пп. «б» п. 200.4 ПК при від’ємному значенні різниці між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду платник ПДВ має право заявити таку суму, в частині, що не перевищує реєстраційну суму на момент отримання контролюючим органом декларації, до бюджетного відшкодування на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до держбюджету шляхом заповнення рядка 20.2 та відповідно рядків 20.2.1 та/або 20.2.2 декларації, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», який зареєстрований в Міністерстві юстиції 29.01.2016 за № 159/28289. 

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст. 200 ПК і подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п. 200.11 ПК, – за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до ПК. 

Прессслужба ДПС


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали