Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Безнадійна заборгованість: особливості списання у позичальника та позикодавця

13.01.2020 467 0 0

Особливості списання позики у зв'язку з закінченням строку позовної давності. Така позика відповідає критеріям безнадійної заборгованості (пп. «а» пп. 14.1.11 ПКУ). Водночас контролери наголосили, що для позичальника, який списує безнадійну заборгованість, така позика перетворюється в безповоротну фінансову допомогу (п.п. 14.1.257 ПКУ). Тому вона збільшує у позичальника об'єкт оподаткування податком на прибуток.

У позикодавця прострочена дебіторська заборгованість позичальника є фінансовим активом. Відповідно, якщо заборгованість по позиці є поточною, під неї позикодавець повинен створити резерв по сумнівним боргам.

Позикодавець- платник податку на прибуток збільшує свій фінрезультат до оподаткування на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів (пп. 139.2.1 ПКУ). Крім того, фінансовий результат збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги неплатнику податку на прибуток (крім фізичних осіб) (пп. 140.5.10 ПКУ).

У разі списання довгострокової заборгованості (під яку резерв по сумнівним боргам не створюється) або суми резерву по сумнівним боргам не вистачає, безнадійна заборгованість списується з відображенням у складі інших операційних витрат. Оскільки ця заборгованість відповідає податковим ознакам безнадійності, зокрема пп. «а» пп. 14.1.11 ПКУ, то у ході її списання позикодавець зменшує фінрезультат до оподаткування (пп.139.2.2 ПКУ).

Також контролери розглянули ситуацію, коли позичальником є фізична особа.

Зокрема, у разі перевищення суми списаної йому позики, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує 50% прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, вона включається до місячного оподатковуваного доходу такого платника (пп. 164.2.7 ПКУ). Тож у 2020 році не оподатковують списану заборгованість фізособи у сумі, що не перевищує 1051 грн.

Водночас ПДФО та військовий збір із суми такої списаної позики фізособа повинна самостійно сплатити за результатами річного декларування. В свою чергу підприємство-позикодавець має відобразити позику, списану у зв'язку із закінченням строку позивної давності, у формі №1ДФ з ознакою доходу «107».

Якщо сума списаної позики не перевищує вказану межу, то вона не підлягає оподаткуванню. Підприємство відображає її у формі № 1ДФ з ознакою доходу «194».

officevp.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали