• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Банки помиляються в рахунках за ІBAN – перевірте свій 

15.08.2019 543 0 0

Нацбанк повідомив, що під час впровадження міжнародного коду IBAN у СЕП ним виявлено неправильне формування контрольного розряду в коді IBAN деякими учасниками СЕП. У зв’язку із цим для усунення цієї суперечності в СЕП уводиться такий контроль: символи «00», «01» або «99» у контрольному розряді рахунка IBAN уважаються неправильним контрольним розрядом, і електронний розрахунковий документ, який містить такий рахунок IBAN, не приймається в Центрі оброблення СЕП із кодом помилки: «Не ключується IBAN А» – 0955; «Не ключується IBAN Б» – 0959.

Учасники СЕП, які помилково відкрили своїм клієнтам рахунки IBAN із контрольним розрядом «00», «01» або «99», повинні перевідкрити ці рахунки з дотриманням вимог стандарту IBAN в частині алгоритму розрахунку контрольного розряду (пп. 4.5.2 Стандарту). 

НБУ наголошує, що для уникнення помилок під час формування IBAN банкам слід використовувати виключно алгоритм розрахунку, а для перевірки – відповідно алгоритм перевірки.


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

Лист від 06.08.2019 р. №52-0011/40388

Про впровадження IBAN

У ході впровадження міжнародного коду IBAN в СЕП виявлено, що деякі учасники СЕП невірно формують контрольний розряд у коді IBAN.

Зважаючи на це, повідомляємо.

Згідно з алгоритмом розрахунку контрольного розряду, викладеним у Стандарті «Національна настанова України. Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні (IBAN Registry:2009, NEQ) ДСТК-Н 7167:2010» (далі - Стандарт), значення контрольного розряду може бути отримано в діапазоні від «02» до «98». Проте алгоритм перевірки контрольного розряду видає відповідь «контрольний розряд є правильним» у тому числі для контрольних розрядів «00» і «01», незважаючи на те, що такі контрольні розряди не можуть бути отримані в результаті застосування алгоритму розрахунку контрольного розряду.

Отже, ті системи автоматизації, які під час відкриття рахунку IBAN покладаються виключно на алгоритм перевірки контрольного розряду, наражаються на ризик формування неправильного контрольного розряду («00» або «01»).

Відповідно ті системи автоматизації, які для перевірки контрольного розряду використовують алгоритм розрахунку контрольного розряду, вважають зазначені рахунки IBAN з контрольним розрядом «00» або «01» неправильними.

Для усунення зазначеної суперечності в СЕП вводиться такий контроль:

символи «00», «01» або «99» в контрольному розряді рахунку IBAN вважаються неправильним контрольним розрядом, і електронний розрахунковий документ, який містить такий рахунок IBAN, не приймається в Центрі оброблення СЕП з кодом помилки:

  • «Не ключується IBAN А» - 0955;
  • «Не ключується IBAN Б» - 0959.

Учасники СЕП, які помилково відкрили своїм клієнтам рахунки IBAN з контрольним розрядом «00», «01» або «99», мають перевідкрити ці рахунки з дотриманням вимог Стандарту в частині алгоритму розрахунку контрольного розряду (пункт 4.5.2 Стандарту). Наголошуємо, що для запобігання помилкам під час формування IBAN необхідно використовувати виключно алгоритм розрахунку, а для перевірки - відповідно алгоритм перевірки.

Заступник Голови С. Холод

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали