Випуск: Головні бухгалтерські новини тижня (06-10.09.21 року)
Зміни в законодавстві з 06 по 10 вересня 2021 року
Важливі роз'яснення держорганів на 10 вересня 2021 року
Документи, що набрали чинності з 06 по 10 вересня 2021 року
Про треба знати на цьому тижні?
Планують обмежити використання одноразового пластику в Україні
Документ передбачає вже через рік, після введення його в дію, заборону виробництва, ввезення на територію України та введення в обіг одноразових пластикових виробів, для яких вже є альтернативи. Зокрема, це: соломинки; столові прибори (виделки, ложки, ножі, ложки, палички, шпажки, мішалки для напоїв); посуд (тарілки, стакани тощо); палички для тримання повітряних куль та основа для них; гігієнічні ватні палички і інше.
Статистична звітність-2022: проекти табеля і альбому форм
На сайті Держстату оприлюднено проєкти: Альбому форм державних статистичних спостережень на 2022 рік. У ньому представлено бланки форм державних статистичних спостережень на 2022 рік за розділами по галузям економіки. Загального табеля (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2022 рік. Традиційно перелік містить назви форм статзвітності, які потрібно подавати наступнго року, реквізити наказів, якими вони затверджені, строк подання, а також хто повинен подавати кожен з цих звітів.
За інтернет продавців вирішили взятися по серйозному: законопроект від Мінекономіки
Проект Закону України «Про захист прав споживачів» (у новій редакції), розроблений Мінекономіки, містить норми, якими передбачено, що підприємці, які здійснюють електронні продажі, обов’язково повинні будуть розміщувати інформацію про себе, як суб’єкта господарювання та перелік інформації про продукцію.
Також Держпродспоживслужба отримує право звертатися до провайдера інтернет-послуг щодо обмеження доступу до веб-сайту суб’єктів господарювання, які використовують нечесну підприємницьку практику, порушують законодавство про захист прав споживачів та яких неможливо ідентифікувати. Встановлюється відповідальність за надання недостовірних даних.
Пропонується оновити законодавство про колективні договори: Мінекономіки
Міністерство економіки розробило проект Закону «Про колективні угоди та договори». Законопроектом пропонується: уточнити сферу дії колективних угод і договорів; визначити порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у разі обов'язковості врахування положень кількох угод; розширити суб'єктний склад сторін колективних переговорів на галузевому рівні з урахуванням пріоритетного права участі репрезентативних суб'єктів та інше.
Крім того, пропонується підвищити розміри штрафів за окремі види правопорушень та внести відповідні зміни до КУпАП. Наприклад, за ухилення від участі в колективних переговорах – штраф від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (чинна норма - від трьох до десяти).
Важливо:
Із 1 вересня підприємства оформлюють кадрові та інші службові документи за новим ДСТУ 4163:2020
Згідно з наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.20 р. № 144 з 1 вересня 2021 року набрав чинності ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів».
ДСТУ 4163:2020 установлює (п. 1.2): склад реквізитів документів; вимоги до змісту та місця розташування реквізитів у документах; вимоги до бланків та оформлення документів; вимоги до виготовлення документів.
Цей Стандарт повинні застосовувати державні органи, органи місцевого самоврядування, установи, підприємства, організації та інші юридичні особи (далі – юрособи) незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності (п. 1.1). Як бачимо, про фізосіб-підприємців у Стандарті нічого не сказано, тобто вони можуть застосовувати ДСТУ 4163:2020 за своїм бажанням.
Особливості оподаткування доходів нерезидента, прирівняних до дивідендів: роз’яснює Мінфін
Мінфін наказом від 20.08.21 р. № 480 затвердив Узагальнюючу податкову консультацію (далі – УПК № 480). У ній ідеться про доходи нерезидента, прирівняні до дивідендів (далі – дивідендний дохід). Мінфін роз’яснив багато нюансів в оподаткуванні таких виплат, не описаних у Податковому кодексі (далі – ПК).
Завважимо, що УПК № 480 є досить об’ємним документом у декілька десятків сторінок і, по суті, зараз є невід’ємною частиною ПК. Консультація складається з чотирьох розділів (I–IV), у яких зібрані загальні питання оподаткування дивідендних доходів нерезидентів, особливості застосування норм ПК, що регулюють такі питання, а також нюанси використання міжнародних договорів для цілей оподаткування дивідендних доходів і порядок податкового контролю.
Повідомлення про участь у МГК: алгоритми від Мінфіну
В Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Мінфіну від 20.08.21 р. № 479 (далі – УПК № 479), Мінфін відповів на низку запитань, пов’язаних із заповненням нового звіту, – Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі – Повідомлення, МГК). Такий звіт подають усі підприємства, що здійснювали в 2020 році контрольовані операції (цю тему ми детально освітлювали в матеріалі «Новий звіт із ТЦУ: повідомлення про участь у міжнародній групі компаній»). Форма і Порядок складання Повідомлення затверджені наказом Мінфіну від 31.12.20 р. № 839.
Актуально:
Особливості оформлення заяви-розрахунку за е-лікарняними: роз'яснює ФСС
Хоча форми заяв-розрахунків однакові для всіх лікарняних, більшість клієнтських спеціалізованих програмних забезпечень для електронного документообігу пропонують окремі форми заяв для паперових і електронних листків непрацездатності.
Однак у е-лікарняному відсутня серія та відрізняються причини непрацездатності, тож заповнення заяви-розрахунку за такими лікарняними має особливості. У зв’язку із цим не можна поєднувати листки непрацездатності різних видів – за паперовими і е-лікарняними мають бути подані дві окремі заяви-розрахунки.
Які документи мають право перевіряти податківці під час перевірки роботодавців?
Під час проведення фактичної перевірки в частині дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), в тому числі тим, яким установлено випробування, перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з’ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці працівника.
Для з’ясування факту належного оформлення трудових відносин з працівником, який здійснює трудову діяльність, можуть використовуватися документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо) (п. 80.6 ст. 80 ПКУ).
Яка відповідальність за неподання повідомлення за ф. № 20-ОПП?
Згідно з абзацом другим п. 117.1 ст. 117 ПКУ неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог, встановлених ПКУ тягнуть за собою накладення штрафу:
- на самозайнятих осіб у розмірі 340 грн;
- на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 1020 грн.
Читайте нове:
- в розділі Комерція
- в розділі Бюджет
- в розділі Агро
- в розділі Медичні КНП
Коментарі до матеріалу