Видача банком кредитки разом з зарплатною карткою: чи законні такі дії?
Чи є законними дії банку, коли він нав'язує додаткові послуги (наприклад, під час видачі зарплатної чи пенсійної картки автоматично випускає ще й кредитку).
Пропонувати свої послуги, нехай навіть наполегливо, - це не порушення прав споживачів. Проте банкам не потрібно видавати бажане за дійсне. Якщо банк стверджує, що не може видати зарплатну чи пенсійну картку без кредитної, - він уводить в оману та нав'язує послугу. Стаття 55 Закону «Про банки і банківську діяльність» забороняє такі дії. Клієнт має повне право відмовитися від нав'язаної кредитної картки.
Найчастіші випадки нав'язування послуг - у відносинах за кредитами.
Клієнти часто навіть не розуміють, що банк нав'язує послуги, тому і не захищають свої права.
Показові приклади нав'язування послуг:
- банк видає кредитну картку разом із зарплатною;
- банк включає обов'язкову страховку певної страхової компанії до пакета послуг під час отримання кредиту, навіть якщо клієнт бажає застрахуватися в іншій компанії;
- банк продає страховку від нещасних випадків під час обміну валюти;
- банк самовільно підключив послугу sms-інформування та стягує за це комісію.
У чому ризик для клієнта?
Регулятор пояснив на прикладах зі звернень громадян.
Приклад 1: клієнт банку отримав кредитну картку разом із зарплатною. Після цього він не користується кредитною карткою. Але банк стягує платіж за обслуговування кредитної картки в розмірі 20 грн (умовно) за рахунок кредитного ліміту. Таким чином у клієнта з'являється борг, про який він навіть не підозрює. У кращому випадку банк повідомить про виникнення заборгованості, коли клієнт не внесе на кредитку обов'язковий мінімальний платіж у наступному місяці, у гіршому - клієнт дізнається про борг, коли він досягне значної суми.
Приклад 2: клієнт банку отримав кредитну картку разом із зарплатною. Після цього баланс на рахунку відображається з урахуванням кредитного ліміту. Тобто клієнт користується карткою, не розуміючи, де його власні кошти, а де кредитні, за які потрібно сплачувати відсотки.
Як вирішити зазначені ситуації?
Спочатку потрібно написати скаргу на ім'я керівництва банку. Якщо банк відмовляється йти назустріч і нехтує скаргою, слід звертатися до НБУ.
Профільний підрозділ (Управління захисту прав споживачів фінансових послуг) опрацьовує всі скарги. Якщо є ознаки порушень, фахівці звертаються безпосередньо до банку, аби виправити ситуацію.
bank.gov.ua
Коментарі до матеріалу