У березні річна промислова інфляція сягнула 52 %
За даними Держстату, ціни виробників промислової продукції за березень до лютого 2025 року зросли на 0,7 %, за 3 місяці з початку року (грудня 2024 року) – на 2,4 %.
Попри відносно стриману динаміку на початку року, річна промислова інфляція продовжила прискорюватись. Причина – низька база минулого року, в І кварталі якого фіксувалась суттєве зниження цін виробників.
Як наслідок, у березні промислова інфляція у річному вимірі (до березня 2024 року) сягнула 51,9 % – максимуму із початку війни, в тому числі в розрізі продукції, яка реалізується у межах України – 56,8 %, за межами – 18,4 %.
Найбільше ціни виробників (до березня 2024) зросли у таких галузях промисловості:
- постачання електроенергії, газу, пари (+106,4 %);
- виробництво фармацевтичних продуктів (+24,9 %);
- виробництво харчових продуктів (+21,3 %);
- добування металевих руд (+18,8 %).
Основним про-інфляційним чинником на стороні виробничих витрат залишається підвищення тарифів на е/е минулого року, а також зростання вартості сировини і оплати праці.
Хороша новина полягає у тому, що поточний пік промислової інфляції пройдено, і вже у квітні у річному вимірі вона почне знижуватись. Це в тому числі знижуватиме ціновий тиск на споживчі товари і послуги.
Водночас триваюча третій рік повномасштабна війна об’єктивно сама по собі перетворює постійний про-інфляційний фактор. На макро-рівні цей вплив проявляється через величезний подвійний дефіцит бюджету (≈24 % ВВП, без грантів) і зовнішньої торгівлі (рахунку поточних операцій, ≈ 7 % ВВП), який переважно закривається за рахунок міжнародної допомоги. На мікро-рівні – через зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення, оплату праці, логістику тощо.
Данило Гетманцев
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу