Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Українські вкладники і позичальники виграють від помилки Фонду гарантування

Редакція

31.03.2016 265 0 0

ВГСУ ухвалив, що тільки дирекція Фонду гарантування вкладів має право делегувати своїх представників до судів для оскарження депозитних і кредитних договорів.

Українці зможуть відвоювати свої компенсації та завдатки у Фонді гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). У вкладників проблемних банків з'явився новий шанс натиснути на нього - змусити виплатити компенсації (до 200 тис. грн.) за депозитними договорами, які ФГВФО визнав нікчемними. А у позичальників - повернути застави, стягнені Фондом за проблемними кредитами.

Найчастіше в нікчемності в 2014-2015 рр. звинувачували тих вкладників, які дробили свої депозити: наприклад, коли людина за місяць-другий до введення тимчасової адміністрації в банк переписує частину (або кілька частин) своїх вкладень на рідних і близьких. Наприклад, вклади в 600 тис. грн. розписували на дитину і чоловіка/дружину (для отримання по кожному з них компенсації по 200 тис. грн.). Щоб поменше виплачувати людям, Фонд гарантування вкладів останнім часом все частіше визнає таку розбивку незаконної (нікчемним договір) і відмовляє вкладникам у компенсації.

Зовсім інша історія з позичальниками проблемних банків: ФГВФО активно відсуджував у них закладене за кредитом майно і продавав його в рахунок погашення кредитів.

Нову можливість вкладникам і позичальникам недавно надали своїм рішенням Вищий господарський суд України, розглядаючи справу № 922/5071/15. У ньому говориться, що тільки дирекція Фонду гарантування вкладів має право делегувати своїх представників до судів для оскарження депозитних і кредитних договорів. А самі тимчасові адміністратори та ліквідатори цього робити не мають права.

Іншими словами, дирекція Фонду може делегувати свого адміністратора або ліквідатора до суду, а ці особи не мають права оформляти довіреність і відправляти в суди своїх юристів. Вони повинні робити це особисто. І в кожному випадку, коли під позовом стоятиме підпис не самого ліквідатора, а його юриста (який працював за дорученням) - буде фіксуватися факт порушення процедури. І вкладник має право наполягати на перегляді судового рішення про нікчемність його депозитного договору. А позичальник може зажадати повернути йому стягнуте за кредитом майно. Все просто: не та підпис під позовом - рішення суду визнається недійсним - вкладник отримує свою законну компенсацію до 200 тис. грн., а позичальникові повертають квартиру або машину.

Юристи відзначають, що в разі порушення Фондом гарантування вкладів процедури, вкладнику з позичальником зовсім не обов'язково подавати свій позов і довго судитися.

Коли мова йде про порушення процедури, досить просто направити відповідну скаргу до суду. І все. Суд, вже не вдаючись в предмет спору і в суть винесених рішень, повинен автоматично закрити справу. А якщо немає ніякого діла про визнання Фондом гарантування нікчемним депозитного договору, то людина повинна отримувати компенсацію.

Джерело: http://ubr.ua/finances/banking-sector...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали