Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Сільгоспкооператив має повернути земельну ділянку власнику, який не підписував договір оренди – судове рішення

20.08.2024

Хмельницький апеляційний суд (ХАС) постановив усунути перешкоди власнику в користуванні земельною ділянкою шляхом повернення її з незаконного володіння сільськогосподарського кооперативу.

Таку постанову ХАС ухвалив за результатами розгляду апеляційної скарги землевласника на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області.

За рішенням, до суду звернувся власник 2 га землі з позовом про усунення перешкод у користуванні цією земельною ділянкою шляхом її повернення, а також скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію договору оренди землі. Він пояснив, що ця ділянка перебуває у користуванні сільськогосподарського кооперативу за договором оренди землі від лютого 2017 року, строк оренди на його підставі – 10 років.

Чоловік запевнив, що сільськогосподарський кооператив користується його землею без правових підстав, поза його волею, оскільки він не укладав з ним договору оренди та не підписував його, тому просив задовольнити заявлені позовні вимоги.

Місцевий суд у задоволенні позову відмовив. Власник землі оскаржив рішення до апеляційного суду.

Колегія суддів апеляційного суду звернула увагу, що за висновком судової почеркознавчої експертизи підпис від імені орендодавця (апелянта) в договорі оренди землі з сільськогосподарським кооперативом виконав не він, а інша особа.

Відповідно сторони не досягли згоди щодо істотних умов договору оренди земельної ділянки, зокрема строку його дії, розміру та порядку виплати орендної плати, відповідальності за її несплату тощо, тому такий правочин у формі договору оренди земельної ділянки є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини, уважає апеляційний суд.

Факт отримання власником плати за користування його земельною ділянкою, на що зауважив місцевий суд, на думку Хмельницького апеляційного суду, не свідчить про те, що він прийняв усі істотні умови договору оренди земельної ділянки, а лише підтверджує його згоду на оплатне користування кооперативом його земельною ділянкою та отримання за це відповідної плати без визначення інших істотних умов договору, які передбачені ст. 15 Закону від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» та за змістом мають бути обов`язково погоджені сторонами в письмовій формі.

«Тому за умов непідписання позивачем договору оренди земельної ділянки немає підстав стверджувати, що між сторонами було погоджено всі істотні умови договору оренди земельної ділянки, а отримання плати за користування земельною ділянкою при неукладенні договору оренди не свідчить про схвалення орендодавцем умов договору оренди в цілому», – йдеться у постанові апеляційного суду.

За результатами перегляду провадження апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу частково: скасував рішення суду першої інстанції й частково задовольнив позов, постановивши усунути перешкоди апелянту в користуванні земельною ділянкою шляхом повернення її з незаконного володіння сільськогосподарського кооперативу.

У задоволенні позовних вимог про скасування рішення державного реєстратора речових прав на нерухоме майно про реєстрацію договору оренди землі колегія суддів відмовила у зв`язку з обранням позивачем неналежного способу захисту.

З постановою апеляційного суду у справі № 683/197/23 можна ознайомитися у ЄДРСР.

Хмельницький апеляційний суд


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Кількість ризикових платників ПДВ за травень 2025 року: аналітика ДПС
Більше за темою: Коди податкової інформації для включення до складу ризикових платників ПДВ: що змінилось з 05.03.2025? Бібліотека Баланс № 12 «Резерви: формування, облік, оптимізація та податкові ризики» У травні кількість платників ПДВ в Україні збільшилась на 118 і станом на 01.06.2...
28.06.2025
Які послуги Дії можуть використовувати компанії
Цифровізація – це стандарт, за яким уже працюють бізнес і установи. Паспорт – без сканів. Підпис – без ручки. Дані – без ручного введення.  Цифрові сервіси Дії вже інтегрували понад 25 000 бізнесів та установ. Вони ідентифікують клієнтів, підписують документи онлайн, пе...
27.06.2025
Особливості звільнення документів від легалізації та апостилювання
Звільнення офіційних документів від вимоги легалізації чи іншого додаткового посвідчення (апостиля) на підставі відповідних положень міжнародних договорів України не скасовує вимоги щодо надання засвідченого перекладу документа на офіційну мову держави, на території якої документ пред’являєтьс...
Кращі матеріали