Державна служба статистики оприлюднила статистичну інформацію щодо середніх цін виробників промислової продукції у січні – липні 2024 року.
Як зазначає у своєму телеграм-каналі Д. Гетманцев, ціни виробників промислової продукції за липень 2024 року (до червня) зросли на 8,8 %. Перед цим у травні 2024 року до попереднього місяця ціни виробників зросли на 7,2 %, у червні – на 14 %.
У річному вимірі (до липня 2023 року) промислова інфляція прискорилась до 33,3 %. Це найвищий річний рівень інфляції з початку 2023 року.
Нардеп нагадує: ще у березні 2024 року спостерігалась скорочення виробничої інфляції до рівня «мінус» 0,2 % (рік до року).
Найбільше ціни виробників у річному вимірі зросли у таких галузях промисловості:
Отже, прискорення інфляції продовжує мати помітну енергетичну складову, насамперед, через:
Продовжує також прискорюватись виробнича інфляція у харчовій переробній промисловості, насамперед у виробництві молока і молочних продуктів (+14,1 % у річному вимірі), що за оцінками Нацбанку пов’язано із зростанням закупівельних цін на сировину і прискоренням експорту відповідної продукції.
До всіх цих факторів варто також додати збільшення витрат бізнесу на оплату праці, що обумовлюється міграцією, мобілізацією і відповідно дефіцитом виробничих кадрів.
В цілому драйвером зростання виробничої інфляції залишається промислова продукція реалізована у межах України (+37,2 % рік до року), тоді як ціни реалізації промпродукції за межі країни зросли на 8,3 % (рік до року).
«В останньому інфляційному звіті НБУ (липень 2024) відзначено, що «пришвидшення промислової інфляції тиснутиме на споживчі ціни через вторинні ефекти, передусім збільшення собівартості виробництва». Не в останню чергу з врахуванням цього фактору НБУ погіршив власний прогноз споживчої інфляції на кінець 2024 року із 8,2 % до 8,5 %», – виснував депутат.
Д. Гетманцев
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm